Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 18°C
Az Bulutlu
Trabzon
18°C
Az Bulutlu
Cts 18°C
Paz 19°C
Pts 20°C
Sal 21°C
Onkolojik tedavi gören çocuk hastalar için p-shirt adı verilen özel giysi tasarlandı

13 Temmuz 2021 20:42
1.840
A+
A-

Soyunmadan ve çıkarmadan tedavi olmak mümkün…
Port katater kullanma zorunluluğu olan hastalar için tasarlanmış port- shirt ( p-shirt) hakkında bilinmeyenler…

Mirhan Ali’yi  beyin tümöründen kaybeden Çağla Acar, kanserli çocukların rahat etmesi için özel tasarım kıyafet tasarladı ve üretti.
p-shirt adını verdiği tişört ile çocukların tedavi sırasında ki mahremiyeti ve konforu sağlanmaya çalışılıyor.

Çağla Acar tasarladığı p-shirtler hakkında şu bilgileri verdi:

p-shirtleri tasarlama fikri nasıl ortaya çıktı ve bu projeyi hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz?

p-shirt fikri, benim kişisel ve profesyonel mesleki deneyimlerimin bir sonucu olarak, kanser hastalarının yaşadığı zorlu süreçlerde, onlara nasıl daha
konforlu, rahatlatıcı, moral verici ve sorunlara çözüm odaklı katkı sağlayabilirim düşüncesinden doğdu. Kişisel deneyimlerimi anlatmak her ne kadar katlanılmaz olsa da,
oğlumu maalesef 4. evre beyin kanserinden 3,5 senelik suren bir savaşın ardından melekelerin yanına uğurladım.
Bu süreç boyunca oğlum, 3 beyin ameliyati, 3 farklı kemoterapi
tedavisi ve 2 defa 30 ar günden radyoterapi tedavisi aldı.
Bizim savaşımız çok çok zor olsa da, oğlum ve ailesi olarak bizler her zaman güçlü ve umutlu durduk.
Mücadelemiz boyunca her zaman güldük, eğlendik, oyun oynadık, kitap yazdık, dünyayı gezdik, okulumuza devam ettik hatta turnuvalara bile katıldık. Kısacası bu büyük
hastalığın o küçük ruha ve bedene minimum zarar vermesini sağladık. Sevgimiz ve ilgimiz ile…
Öyle ki bu kadar ağır tedavilere rağmen hastalığın karanlık yüzü oğluma yansımadı.
Aramızdan ayrılırken de son saniyesine kadar gülen yüzü ve sevgi dolu kalbi ile, günümüzün çok daha ötesinde olan aklı ile bizlere ışık oldu.

Şimdi geriye dönüp baktığım zaman bu benim en büyük tesellim.
Aynı zamanda Almanya’da ki proton Merkezi’nin de Türkiye temsilciliğini idame ettirdiğimden; hem yurt içi hem de yurt dışında sayısız hekim, hasta, hasta yakını, dernek ve kuruluşlarda birebir çalıştım.
Bu süreçlerde tedavi gören çocukların yaşadıkları zorluklara tanık oldum… Oğlum da hiç sevmezdi; soyunmayı, göğsüne iğne batırılmasını, uykusundan uyanmayı…
Diğer çocuklar da sevmediler, sevmeyecekler…
Bu deneyimlerden hareketle; yaşayan ve aynı savaşları veren biri olarak; evimin mutfağında kara kalemimle bir tasarım yaptım ve bu tasarıma cok inandım… Oğlumun ışığının bütün çocuklara gülücük olarak döneceğine kalben güvenerek, tasarımının patent başvurusunu yapıp, üretim sürecini başlattık.

p-shirt adını verdiğiniz t-shirtler hangi amaçla tasarlandı?

p-shirtler; port – kateter kullanımı tıbben gerekli görülen bütün hallerde hasta gruplarının tedavi süreçleri de kullanımlarına özel olarak tasarlandı. Bu hasta gruplarının damar yolu kullanımı gerektiğinden; port kateter denilen bir hazne cerrahi işlemle deri altına sol veya sağ göğüs köprücük kemiği bölgesine implante edilmekte ve tedavi süreçlerinde port iğnesi ile bölgeye kemoterapi ilaç zerki/kan alımı\transfüzyonu\antibiyotik tedavileri\anestezik madde zerki gerçekleştirilmektedir.
Bu süreçler seneler boyu gece gündüz demeden devam etmektedir. Ancak söz konusu bölgeye ulaşım ancak hastanın üst kıyafetini çıkartması ile olabilmektedir.
Hem çocuklar hem de yetişkinler, port iğnesi takılırken beden mahremiyetleri zarar görmekte, tedavi gece gündüz devam ederken de bölgeden devamlı müdahale edilmesi kaynaklı hasta uyurken uyanmakta, ustu açılmakta, kıyafeti kaldırılmakta, serum hortumu bütün gövdesine temas etmektedir.

p-shirtler bütün bu sorunlara
kalıcı ve konforlu bir cozum sunmaktadır.
Tasarlanma amacı hastanın daha kaliteli, steril, kolay, konforlu, beden mahremiyetine dayalı bir tedavi sureci  geçirmesini sağlamaktır.
Söz konusu hasta gruplarında tedavi süreçleri uzun, meşakkatli, hastanede kalış süreleri yine uzun, tetkik ve görüntüleme ihtiyaçları devamlı olduğundan; çözüm odaklı
bir yaklaşımla bütün süreçlerden rahatça kullanılabilecek tıbbı cihaz uyumlu p-shirtlerimiz geliştirildi.

p-shirtler sahibi ailelere nasıl ve hangi koşullarda ulaştırılıyor?

P-shirtlerin Türkiye’deki ilk ve tek patent sahibi olarak yetkili üreticisi Oncowear’dir.
İhtiyaç sahibi ailelere urun ulaştırma sistemimiz de yine Türkiye’de ilk ve yeni bir sistem olan: talep, destek, eşleştirme, üretimi, dağıtım ve geri dönüş programı ile tamamen şeffaf bir şekilde işlemektedir.
Oncowear olarak: hastanelerin başhekimleri ve\veya sorumlu hemşireleri ve\veya onkolog ve radyologları, dernekler, vakıflar ve tarafınıza ulaşan aileler ile birebir iletişim kurulup dönüşümlü olarak ihtiyaç listesi hazırlanmaktadır.
Talepler belirlenirken ayni zamanda bireysel ve kurumsal destekçileri de
ihtiyaç listesinde beklemede olan çocuklar icin web sayfamız üzerinden faturası ile birlikte destek p-shirt alimi gerçekleştirebilmektedirler.
Alınan urun sayısına göre alım yapılır yapılmaz ürün ve çocuk listeden eşleşir, ürün çocuğa destekçi adına hiçbir ücret talep edilmeden gönderilir.
Ailelerden kargo ücreti dahi talep edilmez.
Ürünün çocuğa ulaşmasını müteakip destekçilere resmi yazı ile ürünün ulaştığı bilgisi iletilir ve süreç bir hasta icin tamamlanır.

Bugüne kadar projemize destek sağlayıp, çocuklarımızın yüzünü güldüren kişi ve kurumlara buradan tesekkur ediyorum. Onların desteği sayesinde hayatlara dokunuyor, çocukları mutlu ediyor ve hayır dualarına ortak oluyoruz.

p-shirtlerin kullanım alanları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

p-shirtler; başta kanser, hematolojik hastalıklar, down sendromu tedavisi gören çocuklar olmak üzere, devamlı damar yolu kullanımı gerekliliği sebebi ile port kateter implante edilen bütün hastalık grupları gelmektedir.

Söz konusu hastalık gruplarında tedavi süreçleri uzun, meşakkatli,
hastanede kalış süreleri yine uzun, tetkik ve görüntüleme ihtiyaçları devamlı olduğundan; cozum odaklı bir yaklaşımla bütün süreçlerde
rahatça kullanılabilecek tıbbi cihaz uyumlu bir ürün geliştirildi.

p-shirtler sadece çocuklar icin mi tasarlandı yetişkinler için olan formu da bulunuyor mu?

p-shirtlerimiz ilk olarak pediatrik hasta grupları icin üretildi ancak yoğun talep üzerine genç ve yetişkin koleksiyonları da hazırlandı ve şu anda web sayfamızda satışa sunuluyor.
Genç ve yetişkin tasarımlarımızda medikal unsurların yanı sıra sıra; alamode renkler, konforlu kesim, şıklık ve modaya uygunluk unsurlarını da birleştirdik.
Hastalarımızın giyindiklerinde kendilerini özel hissedecekleri ve tedavi süreçlerinde onlara moral verecek parçalar ürettik.

p-shirtler sadece ülke genelinde mi satışa sunuluyor, yurt dışında satışı icin de çalışmalarınız var mı?

P-shirtler 2021 yılının Mart ayında satışa açıldı ve kısa sure içerisinde hem yurtiçi  icinde hem de yurt dışında büyük ilgi gördü.
Bu sebeple; dil,din, ırk, renk, gelir düzeyi, milliyet ayrımı yapılmaksızın bütün ihtiyaç sahiplerinin faydalanması icin yurt dışı temsilcilikleri açma kararı aldım.
İlk temsilciliğimiz İsviçre olarak planlandı ve temsilcimiz atandı.
Önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde hazırladığımız faaliyet planına uygun olarak p-shirt satışlarımız İsvicre’de başlayacak.
İkinci olarak İngiltere ve üçüncü olarak da Bombay temsilciliklerimizi açmayı planlıyoruz.

Umut ve Yasam Derneği ile birlikte p-shirtlerin ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılması konusunda ortak bir
proje içerisinde olduğunuzu biliyoruz. bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Oncowear ve Çağla Acar olarak; her zaman benzer prensiplere sahip olan, yüreğinde insan sevgisi ve Allah korkusu olan, vicdan ve akil sahibi kişi ve kurumlarla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.
Umut ve Yasam Derneği ve Nimet Baki Hanim; hem kişisel hem de profesyonel olarak çok değer verdiğim, çalışmalarını yakından izlediğim ve takdir ettiğim oluşum ve kişilerin başında gelir.
Dernekle çalışmalarımız çok kısa bir sure içerisinde başladı
ihtiyaç sahibi çocuklarla p-shirtlerin buluşturulması hususunda çocuklara ulaşılması, ailelere projenin anlatılması, kurumlar nezdinde projemizin kendi projeleri gibi görerek refere etmeleri hususlarında kendilerinden büyük destek gördüm.
İşbirliğimizin daha nice yıllar boyunca devam edeceğine inanıyor ve buradan kendilerine teşekkürlerimi de iletiyorum.

Umut ve Yaşam Derneği ‘nin  kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Dr. Nimet Baki destek verdikleri            p-shirt projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Kanser teşhisi konmuş pediatrik hasta grubu olan çocuklar ve yetişkinlerin hastanedeki tedavi sürecinde kullanabilecekleri özel bir giysi bulunmamaktaydı.
Yıllardır bu hastalıkla savaşan, portlu çocukların; port bakım, transfüzyon, damar yolu  açılmaları esnalarında yaşadıkları zorlukları görüyor ve çok üzülüyordum.
Onların hayatına yaptığınız bu olumlu katkıdan dolayı sizi tebrik ederim.Tedavi alırken hem sağlık personelleri , hem aileler hem de çocuklar psikolojik olarak büyük zorluklar yaşıyordu…
Çağla Acar Hanım’ın tasarladığı ve ürettiği p-shirt sayesinde bu zorlukların büyük bir kısmı aşıldı. Çocuklarımız kahramanları çok sevdi ve benimsedi. Emeğinize sağlık…Yüreğinize sağlık…
Sizlerle birlikte bu projede yer almak bizim için onur ve gurur verici…

Her yıl yeni projeler ve çalışmalara imza atan, her geçen yıl daha fazla kanserli çocuk ve kanser hastası için umut olmaya, hayatlarına renk katmaya çalışıyoruz. Geleceğe güvenle bakan sağlıklı nesiller yetiştirmek adına verdiğimiz mücadelemizde bizim yanımızda olan tüm bağışçı ve gönüllülerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Ayfer M.BULUT, 13.07.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.