SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
Kâmil ÇAKIR

BİR ÖMRE BEDEL GECE

Bu biyografi 18 Mayıs 2020 - 15:07 'de eklendi ve 493 views kez görüntülendi.
BİR ÖMRE BEDEL GECE
Sosyal Medya'da Paylaş

Bir ramazan ayının daha sonlarına yaklaşıyoruz. Her ne kadar bir virüsün etkisiyle cami ikliminden ayrı, Kur’an sesinden uzak, cemaat ortamından yoksun bir şekilde evlerimizde kalsak ta, kadim bir medeniyetin çocukları olan bu millet evlerini camiye çevirir, ortamını Kur’an sesiyle doldurur, cemaatini aile efradından oluşturur ve yine de bu mübarek ayı değerlendirir.

Kadir gecesi, “kandil geceleri” denilen ve zamanla İslâm kültür tarihinde kutsallığına inanılıp çeşitli ibadetlerle ihya edilen, hatta merasimlerle kutlanan gecelerden biri ve en önemlisidir.

Bir gün Hz. Peygamber (sas.) in, Benû İsrail’den Şem’ûn adında bir kahraman mücahidin bin ay, yani seksen sene zırhını çıkarmadan Allah için mücahedeye devam ettiğini sahabelerine anlattığı bir zamanda sahabeler kendi ömürlerine kıyaslayarak amellerini hafif görüp ve hiçbir zaman onun mertebesine ulaşamayacaklarını düşünerek mahzun olmaları üzerine ramazan ayında bulunan bir gece yapılan ibadetin bin ay ibadet ve cihattan daha değerli olacağı müjdesiyle ödüllendirildiği şekliyle sebeplendirilen “Kadir Gecesi” İslâm’ın yeryüzüne doğduğu gecedir.

Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli hadiselerle bir anlam ifade eder, o olayların büyüklüğü ve değerliliği ile değer kazanırlar. Kadir Gecesi de Kur’an’ın inmeye başladığı ve hayırla dolu hadiselerin meydana geldiği bir gece olması münasebetiyle Allah (cc.) tarafından müstesna bir şerefle şereflendirilmiştir.

Ramazan ayı içinde olduğu açık olan ama ramazanın hangi gecesine denk geldiği konusunda farklı görüşler olan Kadir gecesi bizim için kaçırılmayacak bir fırsat ve kaçırılmayacak fırsatlarla dolu bir gece. Özellikle Kur’an’ın bu gecede indirilmesinin geceyi şereflendirdiğini ve kadrini yücelttiğini ifade etmek üzere ona bu ismin verildiği “Kadr” kelimesi sözlükte “kudret, güç yetirmek, kader, takdir, miktar, meblağ, hüküm ve kaza, değer, kıymet, şeref ve azamet” gibi anlamlara gelir. Istılahta ise Kadir Gecesi; “kıymetli, şerefli, azametli, hüküm ve takdir gecesi” gibi anlamlara gelir.

Buhârî ve Müslim’in kaydettiği, Hz. Âişe’ye isnad edilen bir hadiste Hz. Peygamber’e ilk vahyin Ramazan’ın 27. gecesinde geldiği bildirilmiş; bu sebeple Kadir gecesinin Ramazan’ın 27. gecesi olduğu yönünde genel bir kanaat oluşmuş olsa da onu insanların o gecede kazanacakları sevaplara güvenip diğer zamanlarda kulluk görevlerini ihmal etmelerini önlemek amacıyla Mevlâ ramazan ayının içine gizlemiştir. Çünkü Allah (cc.) bildirilmeyen gaybi hususlarda sürpriz mükâfatlar vaat etmiştir.

Her ne kadar çokluktan kinaye olarak yorumlanabilen bin sayısı ile nitelendirilen ve insanlar için hayır ve bereket taşıyan bu gece “Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.”  Ayetine istinaden bu gecede yapılan ibadet ve hayırların içinde Kadir gecesinin bulunmadığı tam bin ayda yapılanlardan daha çok sevap getireceği aşikârdır.

Bu gece Allah Teâlâ’nın vereceği görevleri üstlenmek üzere melekler ve ruh yeryüzüne inerler. “Ruh” tan maksat Cebrail’dir. Cebrail meleklerden biri olmakla birlikte makamının yüksekliğini ve şanının yüceliğini göstermek üzere ayrıca zikredilmiştir. Melekler gecenin başından itibaren tan yeri ağarıncaya, gecenin karanlığı çekilinceye kadar gruplar halinde inerek müminlere selâm verirler. Bunun sebebi tamamen Kur’an’ın bereketi ve inzalidir. Dolayısıyla Kadir Gecesi’ni değerli yapan Kur’an’dır.

En az bir yıl boyunca genel esenliğin devamını sağlamakta, düzeni ve dengeyi korumakta olduğu kabul edilen bu gece Hz. Peygamber ramazanın son on gününe girildiğinde dünyevî işlerden uzaklaşıp mescitte itikâfa çekilir, vaktini daha çok ibadet ve tefekkürle geçirirdi. Dolayısıyla biz de Kadir gecesini ibadetle ve dualarla ihya etmeliyiz. Bu gecenin nasıl ihya edileceğini Hz. Peygamber’e soran Hz. Âişe’ye Peygamberimiz “Allahım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet! de” şeklinde cevap vermiştir.

Kur’an’ı hatırlamak, onun nüzulünün her sene-i devriyesinde onu layıkıyla anlamamız için o geceye bin ay mükâfatı vererek bir ömre bedel kılan, Kadir suresi vesilesi ile Kadir Gecesi’ni bize hediye etmiş olan Yüce Mevla’ya şükürler olsun.

Geceniz mübarek olsun.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA