SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
ayhan yalçın

Türk ekonomisi nasıl düzelecek?yurthaber61com

Türk ekonomisi nasıl düzelecek?yurthaber61com
Bu haber 29 Mart 2020 - 22:57 'de eklendi ve 407 views kez görüntülendi.

TÜRK EKONOMİSİ NASIL DÜZELECEK?
Her şeyden önce bir hayali ülkede piyasanın kuralları küçük kurnazlıklarla sürekli değiştiriliyorsa ekonomi düzelmez. Ekonomiyi yöneten otorite hem yerli girişimciyi hem de yabancı sermayeyi ürkütecek, güveni sarsacak kararlar alıyorsa işler yoluna girmez.

O ülke sözde serbest piyasa ekonomisi ise ama faiz oranından, kur rejimine kadar piyasa aktörlerine siyasi baskılar yapılıyorsa düzelmez. Çeşitli medya dedikoduları ile, sosyal medya fısıltıları ile kur düşüp, çıkıyorsa düzelmez.
Adı konulmamış bir fiyat kontrolü politikası varsa düzelmez. Serbest ticaretin en temel, en kabul görmüş kuralları ayaklar altına alınıyorsa düzelmez.
Eğer hayali ülkenin bankaları tamamen siyasi yaklaşımlarla kredi dağıtıyorsa, normalde kredi alamayacak firmalara kaynak sağlayıp, onları ayakta tutuyorsa düzelmez. Batması gereken firmalar, zombi gibi yaşatılıp ülkede sermaye erimesine, rekabet avantajının kaybolmasına yol açılıyorsa düzelmez.

Bir ülkede asıl görevi ülkenin gidişatına dair eleştiri, görüş paylaşmak, fikir üretmek olan sivil toplum örgütleri tamamen siyasi iktidarın dümen suyuna göre hareket ediyorsa ekonomi düzelmez.

Meslek odaları, sendikalar görevleri yapmaz ya da yapamaz hale geldi ise düzelmez.
Eğer ülkenin merkez bankasının yayınladığı mali tablolara güven kayboldu ise düzelmez.

Bir hayali ülkenin merkez bankasının rezervleri hakkında net bir bilgi yoksa, daha doğrusu rezervlerinin tükenmek üzere olduğuna dair dedikodular ayyuka çıktıysa ve buna mukabil ikna edici bir açıklama gelmiyorsa düzelmez.
O ülkede seçimler bile tartışmalı hale geldi ise ekonomi düzelmez.

Yargıya, bağımsız olması gereken kurullara güven zedelendi ise düzelmez.

O ülkenin eğitimli kesimleri ülkeden göç ediyorsa, ülkenin zenginleri varlıklarını yurtdışına çıkarmanın yollarını arıyorsa düzelmez.

O ülke bütün medeni dünya ile kavgalı ise, gitgide kendi kendini izole ediyorsa düzelmez.

Bu hayali ülkede demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflık gibi kavramlar erozyona uğradı ise o ülkenin ekonomisi düzelmez hatta daha da kötüye gider.

O hayali ülke rekabet ettiği ülkelerin insani gelişmişlik seviyesinin gerisinde kalıyorsa, insan haklarına, uluslararası hukuka saygı kayboldu ise ekonomi düzelmez. O hayali ülke insani gelişmeyi önemsemez hale geldi ise ekonomisi de gelişmez.
Güçlü bir ekonomiye sahip olmak dileğiyle!!!
Mutlu pazarlar!!!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA