SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri

Müslüman Türk’ün acı günü: Hocalı Katliamı

Bu biyografi 26 Şubat 2020 - 23:14 'de eklendi ve 1.095 views kez görüntülendi.
Müslüman Türk’ün acı günü: Hocalı Katliamı

Türkiye’de bir Ermeni hayranı topluluk vardır ki sormayın gitsin.
Ermenilerle ilgili en ufak bir olayda, hep bir ağızdan toplanıp, “Hepimiz Ermeniyiz!” derler.
Basın açıklamaları, yürüyüşler, gösteriler.
Ama mevzu Türk olunca, Hocalı olunca, ağızlarını bıçak açmaz.
Hocalı’daki katliam hakkında, hepisi Ermeni olanlardan en ufak bir açıklama duyamazsınız.
Ne yürüyüş, ne basın açıklaması, ne pankart ve ne de “Hepimiz Azeriyiz!”, “Hepimiz Hocalıyız!” sloganları.
Çünkü Hocalı’da katledilenler, Müslüman Türk’tür.
Bunların en nefret ettiği insan.
Yine bir 26 Şubat günü, bu Müslüman Türk düşmanı azgınların sesi soluğu çıkmadı.
Ama biz, “Hepimiz Ermeniyiz!” diyenlere inat Hocalı’yı unutmayacağız.
Çünkü şeytan unutturur, Allah hatırlatır!
“Ya Müntakîm Allah bizi intikamına memur eyle!”

HOCALI KATLİAMI

Bundan 27 yıl önce  Azerbaycan’nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri  yüzlerce Türkü katletti. 336. Sovyet Mekanize Alayının da desteği ile Hocalı kasabasına giren Ermeniler kadın çocuk erkek ayrımı yapmadan işkenceye varan yöntemlerle eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirdiler.

1992 yılında, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermeni kuvvetleri Hocalı kasabasında, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil 613 kişi katletti. Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi. Bundan 23 yıl önce Azerbaycan’nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri yüzlerce Türkü katletti.1980’li yılların ikinci yarısından itibaren SSCB’nin dağılma sürecine girmesi Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerilimli bir süreci başlattı. Bu süreç içerisinde Ermenistan Sosyalist Cumhuriyeti, Azerbaycan’a ait olan Karabağ bölgesinin dağlık kısmında Ermeni nüfusunun fazla olduğunu belirterek bölgenin kendisine ait olması gerektiğini iddia etti.1989 yılında yapılan nüfus sayımına göre Dağlık Karabağ bölgesinin nüfusunun %75’i Ermenilerden, %25’i Azerilerden oluşmaktaydı. Ancak bölgede Ermeni nüfusunun fazla olmasının sebebi Sovyetler Birliğinin yıllar süren politikalarıydı. Bölge uluslararası örgütlerin de kabul ettiği gibi tarihi ve hukuki olarak Azerbaycan’a ait topraklardı.Bölgedeki gerilim 1988 yılında Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenilerin Azerbaycan’dan ayrılarak Ermenistan’a
katılmak istemeleri ile arttı. Dağlık Karabağ Meclisi karar alarak Ermenistan’a bağlandığını ilan etti. Bu gelişme üzerine Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesinin özerk statüsünü kaldırdığını ve kendine bağladığı yönünde bir karar aldı. Karabağ özerk yönetiminin buna cevabı ise bağımsızlık referandumu oldu. Bölgede yaşayan Azerilerin katılmadığı referandumdan çıkan bağımsızlık kararının ardından 6 Ocak 1992’de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti resmen ilan edildiSOVYET DESTEKLİ ERMENİSTAN İŞGALİ Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan bu gelişmeler Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşı başlatan sebep oldu. 1991 yılının sonlarında başlayan savaş Ermenilerin lehine gelişti. Rus desteğini alan Ermeniler Dağlık Karabağ bölgesine girerek bölgeyi işgale ettiler. Hocalı kasabasında yaşananlarsa bu savaşın henüz başlarında yaşanan bir soykırımdı.Dağlık Karabağ’ın en önemli tepelerinden ve dolayısıyla hakim konumu itibariyle önemli bir mevki olan Hocalı kasabası Ermeni kuvvetleri için önemli bir askeri hedefti. Kasaba aylarca top ateşine tutuldu ve Ermeni kuvvetlerince abluka altına alındı. Etrafıyla bağlantısı kesildi. Katliamın gerçekleştiği tarihlerde 10 bin nüfuslu Hocalı’da 3 bin civarı Azeri bulunmaktaydı. Yukarı Karabağ savaşı başladığından itibaren bu bölgenin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı şehri stratejik olarak Ermenistan Silahl  Kuvvetleri için askeri bir hedef niteliğinde idi. Hocalı stratejik olarak Karabağ dağ silsilesinde Ağdam-Şuşa, Eskeran-Hankendi yollarının üzerinde yerleşmektedir.  Hocalı’nın coğrafi-stratejik konumu Ermeni silahlı birliklerinin buraya saldırmasına müsaitti. Hocalı Hankendi’nden 10 km uzaklıkta güneydoğusundadır. Karabağ’daki tek havaalanı Hocalı’dadır. . 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA