SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
Hasan Kamil VELİOĞLU

Trabzon’da Toplu Taşıma Sistemi Üzerine Öneri…

Bu biyografi 21 Şubat 2020 - 13:30 'de eklendi ve 8.886 views kez görüntülendi.
Trabzon’da Toplu Taşıma Sistemi Üzerine Öneri…
Sosyal Medya'da Paylaş

Trabzon’da son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konulardan biri Toplu Taşıma araçlarının modernizasyonu. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat ZORLUOĞLU, seçim öncesi verdiği sözü yerine getirmek adına bu konuda baya bir azimli.

Ancak medyadan takip ettiğimiz kadarı ile gördüğümüz şu ki, tartışma sadece araçların konforlu ve güvenli olması birde araçlarda ki koltuk sayısı ekseninde yaşanıyor. Hatta en son Teknoloji Bakanımız Sayın Varank’ta araçların çevreci Hibrit Araçlar olması yönünde bir fikir ortaya attıysa da bu öneri yüksek maliyeti nedeniyle pek uygulanabilir bulunmadı.

Yukarı da kısaca değindiğimiz bu hususlar ve kamuoyu önünde yapılan tartışmalar, Trabzon’da Toplu Taşımacılık meselesine ne yazık ki bilimsel bir şekilde yaklaşılmadığını, aksine konunun her ne kadar iyi niyetli olunsa dahi popülist bir yaklaşımla ele alındığını gösteriyor. İyi niyetli diyorum, çünkü amaç tamamen Trabzonluların daha rahat ve konforlu seyahat etmesini sağlamak.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, araçların modernizasyonu veya koltuk sayısının artırılması, sorunu çözmek için yeterli bir uygulama değildir. Bir hayli de maliyetli olan bu adım, araçlar eskiyene kadar bir süreliğine sorunu ötelemekten başka bir mana ifade etmeyecektir. Nitekim yaklaşık 20 yıl önce 4+1 araçlardan 9+1 araçlara geçerken de aynı tartışmalar yaşanmış bugün de 17+1 araçlara geçmeyi konuşuyoruz. Yarında emin olun daha fazla sayılar gündemimize gelecek. Ama bu sorun her zaman beraberinde getirdiği Trafik sorunu ile şehrimizin önemli bir sorunu olarak gündemimize gelecek.

Peki, çözüm nedir?

Cevap ise hiç şüphesiz ki ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMACILIĞINA, EKONOMİ BİLİMİNİ gözeterek çözüm üretmekten geçiyor.

Toplu taşımacılık sorunu Modern Şehirlerin tarihi kadar eski bir bir kavram. Tabi ki bu sorunu ilk yaşayan da biz değiliz.

Öncelikle kısa bilgiler verdikten sonra meselenin İktisadi Açıdan olması gereken çözüm önerimizi de açıklayalım.

İŞLETME Biliminde ÖLÇEK EKONOMİSİ diye bir kavram vardır. Ölçek Ekonomisi, kısaca Üretim Miktarı artarken birim maliyeti düşmesini ifade eder. Bu kavram Toplu Taşımacılık sektöründe diğer sektörlere göre çok daha fazla önem arz eden bir konudur.

Birçok Batı ülkesi toplu taşımacılığı Ölçek Ekonomisinden faydalanabilmek için TEKEL olarak işletmektedir. Çünkü İŞLETME BİLİMİ açısından bir diğer önemli konu KARLILIK’tır. Sürdürülebilir Kaliteli Hizmet sunabilmenin yolu öncelikle İşletmenin Karlılığından geçer.

Trabzon’da Dolmuş Güzergahlarının çok kısa mesafeleri ve az sayıda ki yolcu potansiyeline sahip olmaları, Dolmuşçu Esnafının ÖLÇEK EKONOMİSi’nden faydalanamamasına ve taşımacılığı yüksek maliyetlerle gerçekleştirmesine neden oluyor. Maliyetlerin yüksek olması ise haliyle KONFOR ve KALİTE’den taviz verilerek faaliyeti devam ettirmeyi zorunlu kılıyor.

Son derece detaylı ve teknik bir konu olması nedeniyle özetin özetini çıkartarak kaleme aldığım bu yazımı şehrimiz için en uygun çözüm önerimizi kısaca ifade edeyim. Bu çözüm önerimi, Önceki BŞB Başkanımız Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’na ve  konu hakkında görüştüğüm tüm yetkililere de zaman içerisinde paylaşmıştım. Bugüne kadar bu çözümü Şehrin yöneticileri her ne kadar ele alamadıysa da umut ederim ki mevcut yöneticilerimiz dikkate alır.

ÇÖZÜM: TRABZON ULAŞIM A.Ş.

Trabzon Ulaşım A.Ş. plakalarının değerleri ölçüsünde tüm şoför esnaflarımız ile İmza yetkisine sahip İmtiyazlı ortak olarak Belediyemizden oluşan bir Anonim Şirket olacaktır. Bu şirket ile taksi hariç tüm toplu yolcu taşımacılığı faaliyetleri tek elden ve Profesyonel bir şekilde yönetilmelidir.

Yapılan en büyük yanlış her hatta ve her şarta aynı çeşit araçla çözüm aramakta. Zira bir Hatta bir araç tipi belli saatlerde en karlı olabilirken belli saatlerde yüksek maliyetli olabiliyor. Örneğin iş çıkışı saatlerinde bir otobüs yolcuları çok uyguna ve kısa sürede taşıyabilirken öğle saatlerinde Otobüs avantajlı olmayabilir. Bu nedenle Toplu Taşımacılıkta Ölçek Ekonomisinin avantajlarından yararlanacak bu TEKEL şirket, Toplu Taşımada yolcu başına taşıma maliyetlerini minimize edeceğinden totalde şehir içi taşımacılıkta karlılığı artıracaktır. Karlılığın artması hem esnafımızın gelirini artıracağı gibi aynı zamanda sunulan hizmete de Konfor ve Kaliteyi beraberinde getirecektir.

Unutulmamalıdır ki, Toplu Taşıma sistemlerinin modernliği şehirlerin gelişmişlik seviyelerinin en önemli göstergelerindendir. Böylece gerek çevresel gerekse ekonomik anlamda şehirlerimize katkı sunabiliriz.

Tarafların bir araya getirilerek bu soruna çözüm üretmek Şehrin en acil sorunlarından biridir. Her zaman ifade ettiğimiz bu hususun,  şehrin yöneticileri tarafından artık değerlendirilmesini ve hayata geçirilmesini umut ediyorum.

 

Hasan Kamil VELİOĞLU

Ekonomist – Mali Müşavir

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA