SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
Hasan Kamil VELİOĞLU

ELAZIĞ DEPREMİ VE İNSANLIKTAN ÇIKANLAR…

Bu biyografi 26 Ocak 2020 - 12:03 'de eklendi ve 223 views kez görüntülendi.
ELAZIĞ DEPREMİ VE İNSANLIKTAN ÇIKANLAR…

24 Ocak 2020 günü akşam 21.00 sıralarında Merkez Üssü Elazığ Sivrice olan 6,7 şiddetinde bir deprem yaşandı. Biz Deprem Bölgesinde yaşayan, yöre insanımızdan acı haberler gelmez inşallah diye dua ederken, o bölgeden olmayan birçok insan ne yazık ki emellerine ulaşmak adına insanlık dışı faaliyetlerine başlamıştı.

Böyle acı hadiseler karşısında ki söz ve fiillerimizden, Toplum olarak ne kadar kutuplaştığımız çok daha iyi anlaşılıyor ne yazık ki.

Bir kesim sosyal medya üzerinden hükümet karşıtı söylemler geliştirirken, bir kesimde hükümetin muhteşem bir destek ve müdahale gerçekleştirdiği konusunda paylaşımlarda bulundu. İşin garibi daha sonra iki kesimde daha sonra birbirini Deprem üzerinden siyaset yapmakla suçladı.

Evet. Bence de iki kesimde Deprem üzerinden Siyasi nema elde etmeye gayret gösteriyor. Bence bu tür paylaşımlarda bulunanların tamamı, siyasetten elde edebilecekleri haksız kazançları için tüm insanlıklarını askıya almış durumdalar…

Tabi burada sadece sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları konuşmak doğru olmaz. Birde medya üzerinden yapılan haberler ve algı operasyonları var.

Millete hizmet etmekle görevlendirilmiş, bunun için bu milletin verilerinden maaş alan ülkenin Bakanlarının her yapılan şey için “Cumhurbaşkanımızın Talimatıyla” ifadesini kullanırsa, sosyal medya da siyasetçilik oynayanların bu insanlık dışı paylaşımları da normalleşiyor aslında. Sanki Cumhurbaşkanı Talimat vermese ilgili bakanlar bölgeye gitmeyecek ve temsil ettikleri bakanlıklardan asli görevleri olmasına rağmen bölgeye bir yardım ve hizmet yapmayacaklardı.

Devletin kanalı TRT yetkilileri, Amirlerine şirin gözükmek adına her gün devlet tarafından yapılan destekleri anlatıp adeta propaganda yapma gayretine girmiş durumda.

Ziraat Bankasından sağlanan uzun vadeli kredi ile meşhur bir TÜPÇÜ’nün satın aldığı CNN Türk Televizyon Kanalının muhabiri, kışın ortasında depremzedeler için “Devletin sağladığı sıcak çadırlarında çok mutlular” ifadelerini kullandı.

Muhalif kanallar ise bunlara karşın sanki bölgeyi Hükûmet Salladı formatında konuşmalar yapıyor.

Ve son olarak Haberlerde ve Sosyal medyada bir kesim tarafından sürekli anlatılan bir haber…

“Suriye’li Tırnaklarıyla depremzedeyi kurtardı”

Bu paylaşımları sosyal medyada ve iktidar yanlısı haber kaynaklarında sıklıkla görüyoruz.

Benim anlamadığım Devletin kurumları tarafından, STK’lar tarafından, Belediyeler tarafından depremden o kadar insan kurtarıldı, Hayatında O bölgeyi görmemiş sayısız vatandaşımız tarafından o kadar yardımlar yapıldı da neden Bir Suriyeli’nin yaptığı bir kesimde bu kadar ilgi uyandırdı? Neden diğerleri bu paylaşımları yapanlarda bir ilgi uyandırmıyor da sadece bu Süriyeliye takmış durumdalar?

Doğal bir afet yaşanmış. Burada yapılan bir insanlık görevinin milliyeti olur mu? Bir köpeğin bir kediyi kurtarmasının ilginçliği gibi Suriyelinin bir Depremzedeyi kurtarması neden olağanüstü bir durum gelir insanlara. İkisinin de insan olduğunu neden aklımıza getirmeyiz.

İnanıyorum ki birçok kişi sosyal medya paylaşımlarından etkilenip birazda ülkemizin kısır siyasi çekişmelerinin etkisinde kalıp bunu paylaşıyor.

Bu tür konularda herkesin çok dikkatli olması gerekmektedir. Algı mühendisleri bu deprem hadisesi üzerinden Suriye politikamız aklanmaya çalışıyorsa bu çok çirkin bir tavır olur ve bizim de buna alet olmamamız gerekir.

Haa Berna LAÇİN’mi? o belkide en masumlarından….

Tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimi ileterek, Milletimizin bu acı hadise üzerinden nemalanmaya çalışan insanlıktan çıkmış canlılara prim vermemesini diliyorum.

26.01.2020

HASAN KAMİL VELİOĞLU

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA