SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri

Libya barışı Türkiye’den geçer

Libya barışı Türkiye’den geçer
Bu haber 19 Ocak 2020 - 9:52 'de eklendi ve 84 views kez görüntülendi.
Sosyal Medya'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü Berlin Konferansı’ndan önce Avrupalı liderlere seslenerek “Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçiyor” dedi. Libya’nın Hafter gibi bir savaş baronunun insafına terkedilmemesini isteyen Erdoğan, ülkeye askeri destek veren Türkiye ile işbirliği yapılmasını istedi.

erdoğan, Libya meselesini “Libya’da barışa giden yol Türkiye’den geçiyor” başlıklı makalede değerlendirdi. Libya’nın yaklaşık 10 yıldır kanlı bir iç savaşın pençesinde bulunduğu değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, uluslararası toplumun, şimdiye kadar sorumluluklarını yerine getirmediğini vurgulayarak şiddeti sonlandırıp, barış ve istikrarı tesis etmediğini dile getirdi. Bugün o duyarsızlığın sonuçlarıyla karşı karşıya bulunulduğunu belirten Erdoğan, “Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya hükümetinin, birkaç yıldır savaş baronu Halife Hafter’in saldırısı altında bulunduğunu” ifade ederek, şunları kaydetti:

DÜNYA LİBYA’YA DUYARSIZ

“Ülkede darbe yapmaya çalışan Hafter’in silahlı örgütü, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi anti-demokratik devletlerden destek alıyor. 2015 Suheyrat Anlaşması gibi siyasi çözümü sağlamaya yönelik çabalara rağmen, dünya Libya’daki diplomasi ve diyalog yanlısı aktörleri yeterince destekleyemedi. Libya krizi, hala bölgede ne yapacağına karar vermeye çalışan Avrupa kıtasında bölünmeye yol açmıştır. Libya’nın meşru hükümetini destekleyerek diplomasiyi savunan Almanya, Pazar günü Berlin’de bir barış konferansına ev sahipliği yapacak.

TARİHİ BİR HATA OLUR

  • Buna karşılık Fransa, Libya’nın meşru hükümetine karşı darbeci Hafter’in yanında yer almaktadır. Bazıları dünyanın her yerinde savaşlar, çatışmalar ve insani krizler yaşanırken Avrupa’nın neden Libya ihtilafına müdahil olması gerektiğini sorabilir. Öncelikle Avrupa Birliği’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne gereken desteği vermemesi ihtimali, Avrupa’nın kendi temel değerleri olan demokrasi ve insan haklarına ihanet etmek anlamına gelecektir. Libya’yı bir savaş baronunun insafına terk etmek, tarihi bir hata olacaktır.”
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA