SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
Hasan Kamil VELİOĞLU

DÜŞEN UÇAĞIN TRABZON’A MALİYETİ…

Bu biyografi 18 Ocak 2020 - 12:57 'de eklendi ve 436 views kez görüntülendi.
DÜŞEN UÇAĞIN TRABZON’A MALİYETİ…
Sosyal Medya'da Paylaş

2 Yıl önce Trabzon havaalanında pistten çıkan ve kullanılamaz hale gelen özel bir havayolu şirketine ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağını hepimiz hatırlıyoruz. Haberi ilk aldığımızda hepimiz büyük bir korkuya kapıldık fakat neyse ki uçak denize 25 M kala durmuş ve can kaybı yaşanmadan olay atlatılmıştı.

Uçağın saplandığı yerden kurtarılması da en az hadise kadar olaylı olmuş ve o da şükürler olsun başarıyla tamamlanarak Trabzon Havaalanında boş bir alana çekilmesi sağlanmıştı.

Akabinde, Yomra Belediyesi tarafından Millet Kıraathanesi’ne dönüştürülmek üzere uçağa talip olundu. Yomra Belediyesinin böyle bir maceraya girmesinde ki ana neden, O tarihlerde, yerel seçimlerinde yaklaşması ve seçim öncesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından telaffuz edilen Millet Kıraathaneleri söylemlerinin medyada ve halk arasında çok konuşulması etkili olmuştu.

Ancak daha sonra Yomra Belediyesinin başına dert oldu. Çünkü bu uçağa talip olunurken en ufak bir fizibilite çalışması yapılmamış olacak ki, Uçak Yomra Belediyesine ait park alanına çekildikten sonra yapılan maliyet çalışmalarında Uçağın Millet Kıraathanesine çevrilmesinin maliyetinin 1,5 milyon TL olduğu anlaşıldı ve böyle bir bütçe ayırmanın mümkün olmadığı düşüncesiyle de projeden vazgeçildi.

Siyasetçilerin özellikle seçim dönemleri sadece oy kaygısı ve üst kesime şirin gözükme arzusu ile hesapsız ve mantıksız işler yapmaları Türkiye’de yeni bir şey değil. Hatta çokta alışık olduğumuz ve her seçimde de benzerlerine sayısız örnek verebileceğimiz bir durum.

Gelelim 2 sene sonra neden bu yazıyı yazmamızın nedenine.

Bugünlerde Manisa’lı bir iş adamı KOSOVA’da uçağı Uçak Restoran yapmak düşüncesiyle uçağa talip oldu ve girişimlere başladı. Bu haberi duyduğumda çok şaşırdım. Çünkü bunun dönüştürülmesinin 1,5 Milyonluk Maliyeti olduğunu biliyoruz. Üstüne 2000 KM mesafede ki KOSOVA’ya götürülmesini de hesaba katarsak pekte ticari olmayan bir hesap önümüze çıkıyordu.

Ancak iş adamının açıklamalarına göre Kosova’ya götürülme maliyetinin 100 bin dolar, uçağın restorana dönüşmesinde ise 150 bin dolar olacağını ifade etti.

Yani bizim 1,5 Milyon TL ye yapacağımız bir Kıraathane yerine İş Adamı 900 Bin TL ye Lüks bir Uçak Restoran yapacaktı.

Bir Ekonomist ve Mali Müşavir olarak aklıma birçok soru geldi.

  • 1,5 Milyonluk maliyet neleri kapsıyordu?
  • 1,5 Milyonluk Maliyetin içerisinde nerelere ve ne kadar paraların ödenmesi öngörülüyordu?
  • 900 Bin TL’ye Lüks bir Uçak Restoran olabiliyorsa neden Millet Kıraathanesi gibi bir proje düşünüldü?
  • Ve son olarak Bu uçakla ilgili acaba HİÇ DÜŞÜNÜLDÜ MÜ?

HASAN KAMİL VELİOĞLU

18.01.2020

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA