SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
Hasan Kamil VELİOĞLU

SGK DOĞUM YARDIMI GARABETİ…

Bu biyografi 28 Kasım 2019 - 1:58 'de eklendi ve 393 views kez görüntülendi.
SGK DOĞUM YARDIMI GARABETİ…
Sosyal Medya'da Paylaş

 

Yazıma önce 4A (İşçi) ve 4B (İşveren) olarak iş hayatında aktif olarak çalışan sigortalı kadınların, Analık ve Doğum durumlarında ki haklarıyla ilgili bir bilgi verip daha sonra da bu iki çalışanın arasında kurumun yaptığı adaletsizliğe dikkat çekeceğim.

Malumunuz olduğu üzere İşçi olarak çalışan Kadın sigortalıların, Analık sigortası kapsamında geçici iş göremezlik ödeneği alabilmesi için aşağıda ki şartları taşımaları gerekmektedir.

  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün prim bildirilmiş olması,
  • İstirahatli olduğu sürece işyerinde çalışmamış olması,
  • Doğum olayının canlı veya ölü olarak gerçekleşmiş olması,

Ayrıca Emzirme ödeneği alabilmesi içinse canlı Doğum ve Doğumdan önceki 1 yıl içinde sigortalı için en az 120 gün prim bildirilmiş olması gerekmektedir.

Doğum yapan kadının, Kanunun 4B maddesine tabi olması yani İŞVEREN olması halinde yukarıda yazdığımız şartların yanında bir de kuruma Bağ-kur Prim borcunun olmaması şartı da aranmaktadır.

Buraya kadar her şey çok normal görülse de İş hayatında aktif olarak çalışan iki kadın Mevzuat gereği çok ciddi bir şekilde ayrıma tutulmaktadır.

Sosyal Sigortalar Kurumu, İşçi olarak çalışan kadının sigorta primlerinin ödemekle yükümlü olan işvereni tarafından ödenip ödemediğine bakmaksızın doğum yardımlarından yararlandırırken, Kadın işverenin primlerini Hamile iken bile ödemiş olması şartını aramaktadır.

Diğer bir ifade ile İşveren olarak çalışan kadınların borcunu ödeyememiş olması halinde yapmış oldukları doğumları geçerli olarak kabul etmemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bu konuda önerimiz,

4B li çalışan kadın İşverenlerimizin doğum hallerine bağlı olan analık, emzirme ve geçici iş göremezlik ödenekleri gibi haklarını borçlarından mahsup etmesidir.

Bir gariplik daha şudur.

9 Temmuz 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Aile Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirildi. Yeni ismi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olan bakanlığa o günden beri de sürekli Kadın Bakanlar atandı. Her gelen Bakan’da kadınların iş hayatında daha aktif olması için pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyledi durdu.

Gel gelelim bu garabet hala devam etmekte. İşveren olarak iş hayatımızın tüm zorluklarına rağmen üretmek için elini taşın altına sokan kadın girişimcilerimize bariz bir adaletsizlik yapılmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İşveren olarak çalışan tüm kadınlarımızı Güler SABANCI’mı zannediyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere tüm kadın oluşumlarını bu adaletsizliğin giderilmesi için çalışmaya davet ediyorum.

Hasan Kamil VELİOĞLU

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA