SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
gürkan hacıömeroğlu

JTİ, Philip&Morris gibi sigara üreticileri bize sigara satıyor

JTİ, Philip&Morris gibi sigara üreticileri bize sigara satıyor
Bu haber 06 Ekim 2019 - 18:21 'de eklendi ve 67 views kez görüntülendi.

Akçaabat tütüncülüğün merkeziydi.Akçaabat tütünü içimi çok lezzetli olmayan, ama harman yapıldığında tütünün yanmasını, çekimini ve tadını değiştiren bir tütündü. Zahmetini bilen bilir, üretim aşaması hemen hemen 13 ay sürerdi yani geçmiş yıldan veya gelecekten bir ay ödünç alınırdı. Fidelik aşaması enteresandı. İnsan dışkısının değere bindiği dönemdi. Tütün fidanlığın dörtbir köşesine çukurlar açılır o çukurlara “hela kuyusu” muhteviyatı dökülür sulandırılır ve o suyla fidanlıklar sulanırdı. Tütün fidesi en çok insan pisliğini severdi. Rahmetli babama fidanlık zamanı pekte hoşlanmadığı bir komşu “Haydar Ağabey senin helanın kuyusunu ben istiyorum, kaç lira?” diye sordu. Babam vermek istemediği için 10 lira ise 20 lira dedi. Komşu “Filanca kişi 10 liraya veriyor” deyince babam “O eve pastırma, sucuk, et giriyor mu? Onların kuyusu kömrelik gibidir” cevabını yapıştırdı. Benim kuyu 20 lira ister al ister alma diye ekledi. Anıya neşe katmak istedim.
Zamanı geldiğinde tütün fideleri çekilir toprak haneler, evlekler şeklinde hazırlanır ve fideler dikilirdi. Tütünü sulamak, korumak, alt yapraklarını almak, ilaçlamak, doruk kesmek, toplamak, dizmek, damlarda vagonlarda kurutmak, demetlemek, denklemek, mübayaa zamanı tekrar tütünü istifleyip tütün değnekleriyle bağlamak, kapana indirmek, koçanı tutturmak için ihraklık tütün eklemek gibi bir sürü işlem üreticinin yılını doldururdu.
Tütün satımı aynı zamanda ticaretin canlandığı, evliliklerin olduğu ya da evliliklerin ödemelerinin yapıldığı dönemlerdi. Tütün tarlalardan sökülürken toprağa bırakılan yerli mısır ve fasulye tohumları ikinci ürün olarak üretilirdi. Tütün hanelerinin sınırlarında lahana, domates fideleri dikilirdi. Mısır ve fasulye sökülür kış sebzeleri ıspanak, pırasa dikilirdi. Bir çok evde inek beslenir tarla ve ev artıklarından “yallıklar” ayrılırdı. Kısacası kasabamızda üretim zincirinin hiç kesilmediği süreçler yaşanırdı.
Evet bir çok evin tuvalet çukuru “kömrelik” gibi idi ama neredeyse her bireyin üretim zincirinde yeri vardı. Şimdi siyaset meydanına bakıyorum iş bulmak için yalvaranlara oy karşılığı iş bulma siyasetin temel uğraşı haline geldi. Köftecilerimiz eti Malatya, Balıkesir, Ardahan’da arıyor. Yerli tohumlar yok oldu. Kahvehanelerimiz genç işsizlerle dolu.
JTİ, Philip&Morris gibi sigara üreticileri bize sigara satıyor ama biz onlara tütün satamıyoruz.
Ne günlere kaldık!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA