SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri

MÜFTÜ KÖKSAL: “GELENEKLER DİNİ KUŞATMAMALI…”

MÜFTÜ KÖKSAL: “GELENEKLER DİNİ KUŞATMAMALI…”
Bu haber 03 Haziran 2019 - 20:41 'de eklendi ve 611 views kez görüntülendi.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Kadir Gecesi öncesi kadınlara yönelik program düzenlendi.

Merkez Yavuz Sultan Selim Camii’nin altındaki Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi’nde “Kadir Gecesi ve Hatim Duâsı” adıyla düzenlenen program, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın açılış konuşmasıyla başladı.

“Namazı hızlı kılmayın, hızlı kılanı da kıldıranları da uyarın…”

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Kadir Gecesi dolayısıyla kadınlara yönelik düzenlenen programda yaptığı konuşmada; “Kadir Gecesi, bin aydan daha faziletli; yani, herkese nasip olmayacak bir ömürden daha fazla imkan ve fırsatın bizlere armağan edildiği bir gecedir. Ancak bu gecede sabaha kadar yatmazsak, ondan sonraki günlerde de hiç bir şey yapmazsak bir mana ifade etmez. Esas altını çizmek istediğimiz de budur. Diğer geceleri normal olarak ihyâ edeceğiz, bu geceyi de biraz daha fazla çalışarak (ibadet ve tefekkürle) ihyâ edeceğiz. Ramazan ayında kıldığımız teravih namazı gece namazıdır. O nedenle teravih namazını hızlı kılmayın, hızlı kılan yada kıldıranlara da kızın. Çünkü namazı hızlı kıldıran, sizin namazınıza kastediyor demektir. Namaz Allah için kılınır. Şimdi düşünün; ben gece bir vakitte kalkıp namazı hızlı hızlı kılmak istiyorum, bu doğru değildir. Namazın hızlı kılınabilceğine yada kıldırılabilceğine dair bir ruhsat yoktur. Namaz manasına ve ruhuna uygun ifa edilmelidir.” dedi.

“Kur’an’dan bağımsız bir bereket yoktur…”

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde indirilemeye başlayan Kur’an’ın tümüyle hayatı bereketlendiren bir kitap olduğunu vurgulayan İlçe Müftüsü Köksal, “Öncelikle şunu iyi bilmemiz lazım. Ramazan ayını mübarek kılan Kur’an’dır, ramazanda o nedenle oruç tutarız. Ramazan ayı Kur’an ayıdır, sonra oruç ayıdır. O halde Kur’an-ı Kerim ile olan münasebetimizi sorgulamamız lazım. Senede bir defa elimize aldığımız üstelik ne dediğini bilmediğimiz, arada bir elimize aldığımız bir kitap hayata yön veremez. Kur’an’ın indiği şehir olan Mekke’ye, Medine’ye ve o zamanki Müslümanlara bereket yağdı. Biz, bereketlenebilmek için Kur’an ile ilgilenmemiz lazım. Bu memleketin, bu şehrin, yaşadığımız her yerin bereketi Kur’an’a bağlı. Kur’an’dan bağımsız, namazdan bağımsız bir bereket yoktur. Oruçtan bağımsız bir bereket yoktur. Emirlere uymadan, yasaklara riayet etmeden bereket olmaz. O zaman hayatın bereketi Allah’a bağlanmakta. Kur’an hakikatlerine uymakta.” sözlerine yer verdi.

“Geleneklerimiz dinimizi kuşatmamalı… Toplum Kur’an’dan soyutlanmamalı… ”

“Örfümüzde gördüklerimizi yapmaya çalışıyoruz, oysa yaptıklarımızı sorgulamalıyız. Çünkü yarın bundan sorguya çakilecegiz.” diyen Müftü Köksal, “Geleneklerin dini kuşatma altına almasına izin verilmemeli, Gerçek mü’min; hayatı Allah’a adayan bir kimse olarak insanların ne dediğine değil Allah’ın rızasına odaklanır. Kur’an’dan soyutlanan toplum İslâm toplum

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA