SON DAKİKA

Yurthaber61 Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri

KTÜ’de 1. Türk-Hint Araştırmaları Çalıştayı başarıyla tamamlandı

KTÜ’de 1. Türk-Hint Araştırmaları Çalıştayı başarıyla tamamlandı
Bu haber 11 Nisan 2019 - 11:18 'de eklendi ve 7.117 views kez görüntülendi.
Sosyal Medya'da Paylaş

Karadeniz Teknik Üniversitesinde Türk-Hint Araştırmaları Çalıştayının ilki başarıyla tamamlandı. Türk-Hint araştırmaları konusunda uzman Türk ve Hint akademisyenlerin davetli olarak katıldıkları çalıştay, Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlendi. 15 bilim adamı 5 oturumda bildirilerini sunarak Türk-Hint ilişkilerini ve Hindistan’daki Türk tarihini geçmişten itibaren inceledi.

Çalıştayın Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı KTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müslüme Melis Çeliktaş etkinliğin başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini ve amacına ulaştığını söyledi. Tarihin kadim dönemlerinden itibaren Türk ve Hintlerin başta dil, din ve kültür olmak üzere birçok alanda etkileşime girmiş iki millet olduğunu belirten Çeliktaş “Burada sunulan bildirilerle bu etkileşimin boyutları tartışılmış ve ortaya çıkan sonuçlarla yeni araştırmaların önü açılmıştır. Dolayısıyla düzenlediğimiz çalıştay bu alanda bundan sonraki bilim çalışmaları için cesaret verici ve ufuk açıcı bir işleve sahip olmuştur.” dedi.

Çalıştayın KTÜ’de düzenlenmesinin hem üniversite hem de kent adına mutluluk verici olduğunu vurgulayan Çeliktaş “Böyle önemli bir etkinliğin düzenlenmesinde katkılarını bizlerden esirgemeyen Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Ortahisar Belediyesi, Akçaabat Belediyesi, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve KTÜ Rektörlüğüne bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca çalıştayın düzenleme kurulunda yer alan KTÜ Tarih Bölümü Arş. Gör. Murat Yılmaz’a ve görevli diğer arkadaşlarımıza da müteşekkirim.” diye konuştu.

Bir gün boyunca süren çalıştaya öğretim üyeleri ve öğrenciler yoğun ilgi gösterirken katılımcı akademisyenler de çalıştaya yönelik bu ilgiden oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Trabzon Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinin de çalıştayı özellikle takip ettiği ve sonuç raporunun kendileriyle paylaşılmasının istendiği bilgisin

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA