banner350
23 Eylül 2018 Pazar

Yavuz olmasaydı Hazreti Peygamber’in nâşını Avrupa’ya kaçıracaklardı

BÂKİ OLANA TÂLİP OLALIM

“Eğer gönlün benimle olursa, Yemen’de olsan bile yanımdasın. Eğer gönlün benimle değilse, Yanımda olsan bile uzaktasın. Fâni olanı ver ki, bâki olanı alasın.”

08 Ocak 2016 Cuma 16:36
Bu haber 1840 kez okundu
BÂKİ OLANA TÂLİP OLALIM

 Sâdi Şirâzî’nin insanı tarif eden sözüyle yazıma başlamak istiyorum. “İnsan, yek katre-i hunest, hezar endişe.” Farsça yapılmış olan bu tarif  “İnsan, bir damla kan ve bin endişedir” demek istiyor. Çocuk nimetiyle taltif olunmak güzel ancak ebeveyn için bu alandaki sorumluluk, çocuk dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren başlıyor. İşte bu sorumlukla alâkalı bazı hususlara dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

Çocuklarda görülen en önemli özellik taklittir. Çocuklarımız kimi taklit ediyor? Bilmiş olalım ki çocuklarımız, istesek de istemesek de bizi yani anne babasını taklit ediyor. Anne baba neyi seviyorsa, neye gönül veriyorsa çocuklar da aynı şeyleri sevecek ve aynı şeylere gönül verecektir. Öyleyse şu soruyu kendimize soralım. Ne kadar kendimiziz? 
Çocuk, model şahsiyet arar. “En iyi nasihat; iyi örnek olmaktır.” Kendinizi görmek için aynaya değil çocuklarınıza bakın. Akıllı anne babalar nasihat etmezler, davranışlarıyla örnek olurlar. Eğer çocuklarımızda sorun varsa, sorunu önce kendimizde arayalım.
Ömür ne kadardır? sorusuna verilecek onlarca yanıt olabilir. Ancak şu yanıt çok manidardır.“Ömür, yaşanan ve yaşatılan güzellikler kadardır.” Yani yaşatabilmek için yaşamak gerekir. Ey Rabb’imiz! Rızan doğrultusunda bir ömür yaşayabilmeyi ve neslimize de aynı güzellikleri yaşatabilmeyi cümlemize nasip eyle!
Yapmayacağını değil, yapması gerekeni anlatmalıyız. “Çocuklar ve gençler sevdiklerimizden çok, yaptıklarımıza değer verirler.” Yanlış davranışları eleştirmek değil, doğru davranışları pekiştirmek gerekir. Büyüklerimizden aldığımız güzellikleri neslimize aktarmada bir köprü vazifesi üstlenmeliyiz. Üzülerek ifade edebilirim ki kahır ekseriyet bu görevi ihmal ediyoruz.  “İnsanların çoğu duvar, pek azı da aralarında köprü kurarlar.”
Çocuklara karşı müsamahakâr davranalım. Aşırı baskı isyana, şiddet ise nefrete dönüşür. Sevgisiz kudret, bizi zorba, despot yapar. Çocuklarınıza, yetişkin gibi davranın ama yetişkin davranışı beklemeyin. Ünvan’a değil, insana değer vermeliyiz.
Hoşgörülü ve sabırlı olun. Yüce Mevlâ’mız, Lokman sûresi 17. âyet-i kerîmede “Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol” buyurmaktadır. Çocuk imtihanı elbette zordur. İsyan etmeden büyük bir metanetle musibetleri karşılamamız gerekir. Bu âyetten ilham almış Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri’nin şu güzel sözü, konuyu özetler mahiyettedir.“Ey Gönül! Acılara sabret! Çünkü onlar seni kahretmek için değil; sınamak, terbiye etmek, kemâle erdirmek için gelirler.”  
Sevelim ve sevdirelim! Önce Elif’i sevdirelim, sonra öğretelim. Çünkü Elif, “Ülfet eden” ve “Ülfet edilen” demektir. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin, “Sevdirin, nefret ettirmeyin; kolaylaştırın, zorlaştırmayın” (Ebu Davud, Edep, 20) sözüyle bu hususa dikkatlerimizi çekiyor.
Maalesef otoriter ve geleneksel eğitim anlayışımız var. Otoriter değil, rehber olmalıyız. Otoriter yaklaşım tarzı uygun değildir. Sevgiden mahrum olan, şımarık olur. Çocuklarımıza merhamet edelim. “Merhamet etmeyene, merhamet edilmez” (Buhari, Edeb 18)  hadîs-i şerîfi, “Merhamet edilmeyen, merhamet göstermez.” şeklinde yorumlanmalıdır.
Görevimiz; keşfetmek, geliştirmek, çocuğu olumlu yönlere kanalize etmek ve kişiliğinin oluşmasına katkıda bulunmaktır.
En büyük zaafımız rehâvet! Yani Gaflet! Erzurum Lalapaşa Camii’nde levha olarak asılı olan, Erzurum Merkez Mektebi Muallim-i Evveli Yeşil İmamzâde Mehmet Salih Efendinin 1330’da yazmış olduğu şu veciz söz çok manidar. “Gafleti uzun olanın, devleti zâil olur.”
Bâki olana tâlip olalım!
“Mallar ve evlatlar, dünya hayatının süsüdür. Bâki kalacak salih ameller ise, Rabbinin katında, sevap olarak da ümit olarak da daha hayırlıdır” (Kehf, 18/46) buyuran yüce Rabbimiz, dünyada bizlere ikram edilen nimetlerin ebedî yurdu elde etmek için birer argüman olduğuna, eşref-i mahlûkat olan insana yatırım yapmamızın önemine dikkatlerimiz çekiyor ve katında daha hayırlı olan salih amellere yönelmemizi istiyor. 
Emir Sultan Hazretleri (k.s.)’nin dilinden düşürmediği şiiri ile yazımızı bitirelim…
“Eğer gönlün benimle olursa,
Yemen’de olsan bile yanımdasın.
Eğer gönlün benimle değilse,
Yanımda olsan bile uzaktasın. 
Fâni olanı ver ki, bâki olanı alasın.” 
Ey Rabb’imiz! Kulluk kitabımız olan Kur’an-ı Kerîm’i baştâcı ederek hayatımızda yaşayabilmeyi ve neslimize de yaşatabilmeyi cümlemize nasip eyle! 
Selâm ve duâ ile…

                          İbrahim Noğman

       
Anahtar Kelimeler: Ebediyet

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV