banner350
19 Kasım 2018 Pazartesi

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor

trt konuk olan ağaoğlu

trtye konuk olan ağaoğlu bız enkaz edebıyatı yabmaya gelmedık

12 Nisan 2018 Perşembe 19:40
Bu haber 501 kez okundu
trt konuk olan ağaoğlu

 RTSPOR'da yayınlanan Basın Tribünü programına katılarak soruları cevaplandırdı. Sıkıntılı bir süreçte göreve geldiklerini ancak hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmayacaklarını söyleyen Ağaoğlu, “Süreç çok sıkıntılı tablo herkesin malumu nasıl anlatılırsa anlatılsın. Şöyle bir realite var; borç 841. Yani denetleme kurulu raporuyla mali genel kurula gelen ve ibraya sunulan borç 841 milyon TL, geliriniz 130 milyon TL. Yani yıllık gelirinizin 7 katı borçlanmışsınız. Yıllık faiz gideriniz yaklaşık olarak 85, gelirinizin yüzde 60’ı da ayrıca faize gidiyor. Tablo bu, onun için kimse bu tablonun önüne arkasına çapraz kurdan şuraya çevirdik.. Gelirinizle onu 7 senede indirme şansınız yok, kulübün yıllık gideri var, giderler de yıllık 200 milyonun üzerine çıkıyor. Gelirlerin hepsi temlikli. En kısa temlikli olan o da göğüs reklamı. Bir sene sonra bitecek. Bütün bu olumsuzluklar içinde en büyük şansım, tek aday olarak gittiğimiz için çok iyi bir yönetim kadrosu oluşturduğumuza inanıyorum. Tecrübeli Hayrettin Bey birikimli. Çalışmak zordur belki ama bunları bir tarafa bırakmak zorundayız. Baş danışman ve genel koordinatör Özkan Sümer, böyle görevi büyük bir özveri ile kabul etti. Farklı düşünce yapısındaki insanların eleştirdiğini görüyorum. Bütün bunları geride bırakıp Trabzonspor’un bu süreci en az zararla atlatması için özveri ile işin içine giriyorlarsa saygı duymak lazım. Nasıl ki aynı saygıyı bizden önceki başkan ve yönetim kurullarına duymak gibi şey varsa. Yönetim kurulunda kendileriyle yeni tanıştığımız genç arkadaşlarımız var, zaten onların heyecan ve enerjisini, direncini, dayanışmayı gördüğünüz zaman, ‘Tamam biz bunu aşarız’ diyorsunuz” şeklinde konuştu.

SÜMER’E “TRABZONSPOR’UN SİZE İHTİYACI VAR” DEDİM

Başdanışman ve Koordinatör olarak anlaştıkları Özkan Sümer’e övgüde bulunan Ağaoğlu, “Bir kere sporda altyapı olgusunun Türk futboluna girmesine sebep olan insanlardan birisidir. Ben 1993 yılında yönetici iken o kulüp içinde Sayın Özkan Sümer’in altyapı çalışmaları beni etkilemişti. Kendisiyle 8 saat konuştuk. Ertesi günü 1-2 saat daha konuştuk. İşin teknik, finans ve idari tarafı var. Bugün işlerliğini bir anlamda daha doğrusu verimliliğini bir anlamda yitirmiş bir altyapı var. Bu altyapının yeniden organize edilmesi lazım. Yüzde 98 aynı görüşü paylaştığımızı gördüm. Aslında çok iyi bir proje ile 1461 projesi vardı. Yani U17 ve 18’den 1461’e futbolcu gelecekti oradan da A Takım’a. Eskiden bunu yapabiliyordunuz. Ancak Süper Lig’in mücadele gücü çok üst seviyeye taşındı. Futbolcuyu orada kaybetme riskiniz var. Ki çok yetenekli olmalarına rağmen bu şekilde kaybettiğimiz oyuncular da var. Süper Lig’e gelecek konumda olan 1461 bir anda işlerliğini kaybetti ve o proje de dumura uğradı. Aslında bu proje Trabzonspor’un geleceği. Şu anda futbolcu alırken harcadığı paralarla ekonomik sorunların içine girmiş bir Trabzonspor 4 yıl sonra futbolcu satarak para kazanıp bütçesini denkleştirmesinin ötesinde artı bütçe ile yaşamını sürdürecek olan bir Trabzonspor. Altyapı onun için bizim için çok çok çok önemli. Burada Sayın Özkan Sümer ile fikir birliği içinde olduğumuz ortaya çıktı. Ama en sonunda, ‘Hocam ben size 2.5 sene başkan yardımcısı olarak hizmet ettim. Bundan da onur duydum. Bilindiği gibi rakip olarak seçime de girdik bir dönem. Ancak şu anda süreç sıkıntılı, zorlu Trabzonspor’un size ihtiyacı var, siz de 2-3 sene Trabzonspor’a hizmet ederseniz bundan onur duyarız’ dedim.

FUTBOL TRABZON’UN GENLERİNDE VAR

Trabzon’da futbol 1910’lar futbolun ciddi şekilde halk tarafından benimsenip oynanmaya başladığı yıllar. Böyle bir kent. Futbol madeninin üzerinde oturuyoruz biz. Trabzon’da her çocuk kız olsun erkek olsun futbolcu doğar. Futbolla yatıp futbolla kalkan bir şehir burası. DNA’mızda futbol var bizim. Damarlarımıza işlemiş, orası futbol coğrafyası. Sen böyle bir altyapının, madenin üzerinde oturacaksın ve bunu başarılarınla kanıtlayacaksın ondan sonra rota değiştireceksin. Altyapının yeniden yapılanması az önce söylediğimiz sistemin kurulması 3-4 sene zaman alır.

YUSUF VE ABDÜLKADİR’İN FİYATI 850 MİLON

Trabzonspor’un genç oyuncuları Yusuf Yazıcı ile Abdülkadir’in Trabzonspor’da görevleri olduğunu ifade eden Ağaoğlu transfer söylentilerine de noktayı koydu. Ağaoğlu, “Abdülkadir ve Yusuf’u çok iyi para verseler satar mısın’ diye soruyorlar. Kulübün borcu 850 milyon, ikisine 850 milyon verirlerse yönetime getiririm. Yani yönetim kurulunda bunu tartışabiliriz, satarız da demiyorum.  Yönetimden ne karar çıkarsa, ikisine 850 milyon verilir bütün borcunuz sıfırlıyorsunuz. Ancak şöyle bir şey var. Yusuf’la Abdülkadir’in o kulüpte görevleri var. Ahmet Ağaoğlu’nun ve diğerlerinin olduğu gibi… Çünkü onlar o formayı giydikten sonra A Takımı’nda altyapıdaki kardeşlerinin idolü haline geldiler. Altyapı şunu düşünüyor: “Ben aynı performansı gösterirsem, Abdülkadir ve Yusuf abim gibi ben de bu kulübün A Takımı’nın formasını giyerim’ Bu inanılmaz ve güzel bir motivasyon. Bunun anlamı şu; kimse bunu telaffuz etmesin. Yabancı futbolcu transferine karşı değilim. Neticede biz 2000 yılında Özkan Sümer’in başkanlığında göreve geldiğimizde Brezilya’dan 4 futbolcu getirmişti. Afrika ve Brezilya’dan çıkan futbolcuların çıkış maliyetine bir bakın. 250-300, 500 bin dolar. 500 bin dolarlık bir futbolcuyu 3-5 sene sonra niye 5 milyon dolara alıyorsun? Veya futbolcu size teklif ediliyor, diyelim ki 1 milyon dolara, o arada refüze ediliyor. Aradan 2 sene geçiyor aynı futbolcu bakıyorsunuz bir başka takımda 4.5 milyon Euro. Bunları çok yaşadık” ifadelerini kullandı.

KURALLAR UYGULANMAK İÇİNDİR

Transfer yasağına ilişkin de konuşan Ahmet Ağaoğlu, “Kurallar uygulanmak için konur. Hiçbir uluslararası federasyon da kulüplerin ve o sporun gelişmesini engelleyici kurallar koyulmaz. Geliştirici yönde ve belirli bir nizam ve intizam sistemi oturması için koyar. Tabiki transfer yasağının kaldırılması için çabamız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

RIZA HOCA GÖREVİNİN BAŞINDA

Yeni yasakların gelip gelmeyeceği ve teknik direktörün değişip değişmeyeceği konusunda da Ağaoğlu, “Biz genel kurul sürecinde de sonrasında da hiçbir şekilde teknik kadro ve profesyonel futbol kadrosu ile öyle bir düşüncenin içine girmedik. Önümüzde 7 maç ve devam eden bir lig var. Ligi zirvede bitirmek zorundasınız. Görevinin başında bir teknik adam ve şu anda mevcut bir profesyonel kadromuz var. Biz ligi bu kadroyla tamamlayacağız. Bununla alakalı olarak bir takım haberler görüyoruz. Ne ben ne asbaşkanımız ne de yönetim kurulu herhangi bir arkadaşımızın ağzından çıkan bir tek kelime ve düşüncemiz de yok. Önce o futbolcuların borcunu ödememiz lazım. Adamların borcunu ödemiyorsun sonra da şöyle tasarrufta bulunacağım diyorsun. 45 gün içinde ödenmesi gereken para. Rıza Hoca görevinin başında. Sezon sonunda oturulur konuşulur” dedi.

TRABZONSPOR’DA MALİ TABLO

Şu anda kulübün devam eden dava sayısının 180 olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Her davaya ortalama 10-20 bin avukat ücreti verseniz… Sayı olarak biraz fazla tabi. Trabzonspor’un geliri 130 milyon civarında. Özellikle naklen yayın ve Federasyon gelirleri 2023’ün Temmuz ayına kadar temlikli. Seyirci gelirleri 5 sene bir başka bankaya temlikli. Bunlardan hiçbirinin kasaya girme şansı yok. Yapılan yanlış ve doğrular vardır. Bizim görevimiz doğruları devam ettirmek, doğru olmayan yada yanlış olan yapılanları da düzeltmek. Öncelikle kısa vadeli borçları karşılayacak kaynak yaratılması lazım. İkincisi; banka borçlarını kesinlikle ve kesinlikle yeniden yapılandırılması lazım. Ödemesiz bir dönem ve vadeye yayılması lazım. Zaten ,şu girdilerle beraber o borcun ödenmesi mümkün değil, o borcun üzerine faiz geliyor. Artı iki kısa dönemde 1.5 -3 ay içinde hayata geçirilecek gelir getirici projelerimiz var. Bunlar rekabete dayalı projeler o yüzden şu anda açıklamak istemiyoruz. 45 günde 117 milyon TL’yi, 1.5-3 ay içinde işleme sokacağımız iki projemiz var. Tabiki o projelerin tamamı borçları karşılamayacak. Diğeri borçların yapılandırılması. Borçlar yapılandırılıp iki yıl ana para ödemesiz bir sürece yayıldığı zaman bu sefer Kulübe nakit girdisini de sağlamış oluyorsunuz. Gerekirse ilave bir kredi kullanılacak. Ama şu var, borç borçla ödenmez. Ancak gerekirse şu süreci çünkü kısa süreli borcu ödediğiniz zaman uzun vadeli borca dönüştürmüş oluyorsunuz. Sadece faiz ödemeyle ana para ödemesiz bir kredi yarattığınızda nefes almaya başlıyorsunuz, nefes aldığınız yerde asıl işinize yani futbola dönüyorsunuz.

USTA’NIN SÖYLEMLERİ…

Başkan Ağaoğlu, eski Başkan Muharrem Usta’nın bedeli yüksek oyuncuların maliyetleri konusunda kulübe verdiğini söylediği taahhütlere ilişkin de şunları söyledi: “Bilançolar TL üzerinden yapılır. İşin Euro tarafını anlayamadım. Ancak aldığı zaman çapraz kurdan her halde TL’yi Euro’ya çevirdi. Bugünkü TL’yi Euro’ya çevirince belki de o söylediği şey. Ama bu kulübün girdileri TL; şu andaki bilançosu TL, Kulübün borcu 841 milyon TL. Bırakalım Euro’ları. Bir dünya da Euro borcumuz var. Futbolculara Euro ödeniyor. Kulüplerin bonservis ücreti Euro. Bir de işin o tarafı var. Türk oyuncuların çoğuna da Euro deniyor. Çok basit bir hesap o. Genel Kurul’da haziruna anlatılan şeyler; 375 milyon TL kredi kullanılmış. Temmuz 2023 vadeli. Bırakın ana para ödemesini. Faizler dahil ödenemediği için üzerine bir de 119 milyon TL faiz gelmiş. Siz bunu ister Euro’ya, ister dolara çevirin. Ama benim önümde bir realite var. Benim borcum bu. Elinizdeki değer, varlık olarak baktığınızda elinizdeki varlık, borcunuzun yüzde 40’ını karşılar. Bu futbolcuların market değerinden bahsediyorum. Kimse tablonun pembe olmasından bahsetmesin, eğer öyle olsaydı niye ben sabahlara kadar uyuyamıyorum.”

ASLA ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUM

Ağaoğlu, kendilerinin hiçbir zaman enkaz edebiyatı yapmadıklarını belirtirken, “Ben burada asla ve asla enkaz edebiyatı yapmıyorum. Kimse bizi buraya balmumu davetiyeyle davet etmedi. Bu tablo bir takım insanların gözüne çok zor gözükebilir. Ama bir Trabzon insanı ve Trabzonspor sevdalısı için o kadar vahim bir tablo değil. Tabloyu gördükten sonra ‘ben bu işe adayım’ dediğiniz yerde demek ki bu işi çözecek cesareti hırsı ve o direnci kendinizde görüyorsunuz. Yönetim kurulundaki bir arkadaşımız, ‘Umudumuzun bittiği yerde hırsımız başlar’ dedi. Asla da umutsuz değiliz. ‘Çok zor’ deniliyor. Kolay olsaydı herkes yapardı. Ama Trabzon insanı zaten zoru seven çabuk karar verir, çabuk uygularız, yemeği hızlı yer, horonu da hızlı oynarız” şeklinde konuştu. Ağaoğlu, Futbolcu alacaklarına ilişkin ise, “Euro ile yapmış olduğunuz anlaşmalar var ama yerli futbolcularla yabancı para biriminden anlaşmaya mecbur kalmadıktan sonra karşıyım” diye konuştu.

BU KENTE HAYAL SATAMAZSINIZ

Camia olarak dağınıklık olmadığını sadece biraz heyecanın kaybedildiğine vurgu yapan Ağaoğlu şöyle konuştu: “O da doğal. 50.yılda, 49. Yılda şampiyon olacağız. Bir de 2010-11 yılında yaşadığımız travmanın olumsuz etkileri var Beklentinin içerisine soktuğunuzda ve o beklenti gerçekleşmediğinde heyecan kayboluyor. Özellikle Trabzon insanına hayal satamazsın. Yani realist bir topuma, bütün yaşantısını realizmin üzerine kurmuş bir topluma hayal satamazsın. Her sene şampiyonluk sözüyle yola çıkıp da 34 senedir şampiyon olamadığınız zaman insanlar doğal olarak heyecanını kaybediyor. Aslında bu zevki yaşamanız için altyapınız da hazır. Ancak bilinçli politikalar takip edilseydi yani sistemsizliğin de sistemli bir şekilde o kentin, o takımın gerçeklerine uygun davranılsaydı, planlanıp programlansaydı şampiyonluklar da o kadar uzak değildi. Bizim vereceğimiz söz, uzun vadeli borçların 4 sene sonra kulübün kendi gelirleri ile hiçbir şeye ihtiyacı olmadan ödeneceğinin sözünü veriyorum. 8 aylık bir süreniz var denilebilir. Her şeyden önemlisi Temmuz ayında bir tüzük değişikliğine gidiyoruz. Futbolun kitabını yazan bu şehir, bu kulüp futbolun anayasasını da yazacak. Yıllardır çeşitli engellemelerden dolayı çıkartılamayan şu kulüpler yasası… Biz kendi yasamızı kendimiz çıkartacağız. Tüzük değişikliği ile gelirinin yüzde 30’undan fazlasını borçlanamayacak. Bu genel kurulun onayına tabi olacak. Acil durumlarda başkan ve yönetim kurulu insiyatif kullanabilir. Ancak doğuracağı olumsuz etkilerde yönetim kurulu ve başkan sorumludur. Genel Kurul’a şişirilmiş tahmini bütçeler genel kurula verilemeyecek. Gelir üstü borçlanmadan kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri sorumlu olacak.”

POPÜLİST POLİTİKA İLE GELMEDİK

Trabzonspor’da tablonun ortada olduğunu da söyleyen Ağaoğlu, “Yıllar yılı verilen sözler bunlar. Hadi 34 sene şampiyon olsaydık. Tamam arada götürülen şampiyonluklarımız var ama amenna. Ama bu sistem sizi başarıya götürmüyor. Sistemin maliyeti ortada 850 milyon borç var. Şampiyonluk var mı işin içerisinde, ligde 5.siniz. Nasıl şampiyonluk verilir, gerçekçi olmak lazım, artık hayal satamayız. Biz kulübün yönetimine popülist politika ile de gelmedik. Bize güvenen, inanan insanlar gelip buna oy verdiler. Kulübün önce bu bataklıktan kurtulması lazım.  Batırmışız kulübü, gelirimizin 7 katı borçluyuz, e bir 7 katı daha borçlanalım, ama biz şampiyon olacağız’ Kulüp gidiyor arkadaşlar. Şampiyon olabilmen için bir kere yaşayan bir kulüp olman lazım. Bu tablo size yaşayan bir kulüp görüntüsü veriyor mu?”

BÖYLE BİR POTANSİYEL VARKEN GERİSİ HİKAYE

Trabzonspor Türkiye’ye mal olmuş sevgisini ve sempatisini kazanmış bir takım olduğunu söyleyen Ağaoğlu, “Böyle bir yelpaze var. Bunu değerlendirmek zorundasınız. Taraftar ürüne ilgi gösterir. Maç ve ürün. İstanbul’da hazırlık maçı oynanır. İstanbul’da 62 bin seyirciye hangi kulüp maç oynar? Benim elimde böyle bir potansiyel varken gerisi hikaye gelir. Böyle bir taraftar böyle bir güç arkanızda, böyle bir altyapı elinizin altında olduktan sonra kapa gözünü kapıdan yürü git içeri. Yurt dışından günübirliğine oy vermeye gelen insanlar oldu” dedi.

SATIŞA ÖNCE BEN MUHALEFET EDERİM

Trabzonspor’un yabancı sermayeye satışı konusunda da Ağaoğlu şunları söyledi, “futbol evrensel bir spor. Biz onun evrenselliğini nakde çevirebilir tarafında olacağız her zaman için. Yabancı sermayeyi kredi anlamında söylemeyelim reklam ve sponsorluk ve reklam anlamında. Buna ilave ede ede gider, bu tablonun vahametini kabul etmez, söylediklerimizi yapmazsanız o zaman batağa gidersiniz. Bunu bu noktadan geri çevirmek için görevdeyiz. Trabzonspor’un başka bir ülkeye satılması açıkçası bana ters gelir, yönetime böyle bir teklif gelse ben büyük bir ihtimalle buna muhalefet ederim. Bu tabloyla zaten gidemezsiniz, kimse de sizi alamaz.”

Rıza hocaya da Şenol hocaya da saygısızlık olur!

Şenol Güneş’in Trabzonspor’a getirileceği yönündeki söylemlere de cevap veren Ağağoğlu, “Hocamız görevinin başında. Şenol Güneş’in iki yıllık sözleşmesi var. Ben Ahmet Ağaoğlu olarak Beşiktaş kulübünün sözleşmeli hocası ile alakalı olarak herhangi bir kelime sarf etmem mümkün değil. Bu Beşiktaş’a da Şenol Hoca’ya da saygısızlıktır. Önümüzde 7 maç var. Her maç benim için altın değerinde. Hem o sıralama benim için hem galibiyette bana 2 milyon yazıyor. Bazı şeyleri ince hatları ile ayırt etmemiz lazım. Oraya kimse dokunmasın. Sezon bittikten sonra bunlar konuşulur. Ama bunları şu anda konuşmak etik değil” ifadelerini kullandı. Şampiyonluk yarışına ilişkin de Ağaoğlu, Bana ne, emin olun beni hiç ilgilendirmiyor. Ben şampiyon olmadıktan sonra kim olursa olsun. Ama hak eden olsun” şeklinde konuştu.

Yarışın dışında olmamız mümkün değil

Trabzonspor’un hiçbir zaman yarışın dışında kalmasının söz konusu olmadığının altını çizen Ağaoğlu, “Bu bizim yapımıza ters. Trabzon insanı mücadelecidir, hırslıdır, çabuk karar verir. Bizde olmayan bir şey var ki o da sabır. Ben sabır isterken 3-4 sene sonra Trabzonspor taraftarının 90 dakika boyunca ayakta alkışlayacağı bir Trabzonspor portresi çizdim. Ama biz buraya doğru giderken yarışın dışında kalacağız diye bir şeyi asla ve asla kimse hiç kimse aklına getirmesin. Trabzonspor her zaman yarışın içinde olacaktır. Yarışın içinde olmadığınız zaman bunun bir ekonomik yansıması da var. Seyirci geliriniz düşer ürün geliriniz düşer, reklam geliriniz düşer. Yayıncı kuruluştan aldığınız gelir, Federasyon’dan aldığınız katkı payı düşer marka değeriniz düşer. Marka değeriniz düştüğü zaman bu defa ekonominiz iyice dibe vurur. Onun için Trabzonspor her zaman oralarda olacaktır. Trabzonspor’un yeri zirvedir. Bu zirve 1 ile 4, 1 ile 5 arasında, farklı bir şey. Ancak yarışın dışında bir Trabzonspor asla ve asla kimse hayal etmesin. Ancak bu şampiyonluk sözü değil. Ama 3-4 sene sonra çok çok farklı bir Trabzonspor olacak. Bunun bu şekilde algılanması lazım” diye konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV