banner350
18 Eylül 2018 Salı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri'nin hediye ettiği uçağın perde arkasını açıkladı

Türkiye kanser ilacı üretecek

Türkiye, 1 trilyon doları zorlayan küresel ilaç pazarına "oyuncu" olarak girecek. İki ayaklı tarihi proje ile Türkiye başta kanser olmak üzere dünyanın en önemli ilaç üreticileri arasında yerini almak için düğmeye bastı.

17 Ocak 2015 Cumartesi 11:11
Bu haber 2654 kez okundu
Türkiye kanser ilacı üretecek

 İlk proje kapsamında, dünya çapında bilim insanları ile Türk insanının gen haritası çıkarılacak. Akciğer, diyabet, mide hastalıklarına neden olan genler tespit edilecek, bu tespitler sonucu etken madde bulunarak ilaç üretimi sağlanacak. Diğer proje ile de çöpe giden kan plazmalarından ilaç üretimi sağlayan teknoloji, Türkiye'ye kazandırılacak. 

2020 TEHLİKESİ Sağlık Bakanlığı ilaca harcanan paradaki artışı analiz edip, yakın geleceğe ilişkin projeksiyonlarını devletin zirvesine sundu. Sabah'ın haberine göre, yapılan çalışmada, yakın gelecekte sağlıkta tüm bütçenin ilaç harcamalarına gideceği ve bu durumun cari açığa da olumsuz yansıyacağı belirtildi. Hazırlanan raporda, Türkiye'de, pazarın toplam büyüklüğünün 15.5 milyar TL'ye ulaştığı, bu rakamın 2020'de iki katına çıkacağı ve Türkiye'nin dünyada ilaç tüketiminde 10 ülke arasında yer alacağı ifade edildi. Raporda, kanser ilaçları başta olmak üzere en fazla harcama yapılan ilaçların tamamen yerli üretilmesi gerektiğine işaret edildi.

  KANSER İÇİN İLK ADIM 

Türkiye'de kullanılan kanlardan kalan ve 'plazma' olarak nitelendirilen atık çöp oluyor. Oysa ilaç devleri için bu atıklar çok değerli. Kan fraksinasyonu ile bu plazmalardan kanser ilacı üretimi sağlanıyor. Bir yerli, bir yabancı şirket ve Kızılay ortaklığında bu üretim yöntemi Türkiye'de kurulacak. 3 sene boyunca Kızılay, yabancı şirkete plazma sağlayacak. O şirket, üç sene sonunda Türkiye'de üretime başlayacak ve teknoloji paylaşacak. 7 sene sonra ortaklık sona erecek ve Türk şirket ile Kızılay bu alanda üretimi devralacak. 

GEN HARİTASI ÇIKARILACAK 

Kanser enstitüsü Türkiye'nin bilim insanları ile Türkiye'nin kronik hastalıklarına neden olan genleri tespit edecek. Diyabet, mide rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları gibi en çok görülen hastalıkların nedenleri keşfedildikten sonra etken madde arayışına geçilecek. Gen tespitinden sonra dünyadaki ilaç şirketleri devreye girip etken madde için proje ortaklığı teklif ediyor. Etken madde tespiti ile ilaç tamamlanacak ve denemeleri başlayacak. 

BÜYÜKLER ÇOK RAHATSIZ OLACAK

Hükümet yerli ilaç projesinin sabote edilmek istenebileceğine, buna karşı tedbirler alınmasına karar verdi. 1 trilyon doları zorlayan küresel ilaç pazarına giriş kararı sonrası büyük şirketlerin rahatsız olmasının kaçınılmaz olacağı belirtildi. Türkiye'nin son yıllarda ekonomik alanda kazandığı başarılardan sonra gelen uluslararası operasyonları göz önünde bulunduran Ankara, yerli ilaç projesi için de olası sabotaj girişimlerine karşı kararlı mücadele edecek.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV