banner350
20 Eylül 2018 Perşembe

Hulusi Akar'dan İdlib açıklaması

Akdur: Domuz gribi koca bir yalan

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, domuz gribi salgını olmadığını savundu.

30 Mart 2015 Pazartesi 12:50
Bu haber 5906 kez okundu
Akdur: Domuz gribi koca bir yalan

 Sağlık Bakanlığı, domuz gribi (H1N1) virüsü taşıdığı laboratuvarlarca doğrulanan 33 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, Milliyet'e konuşan Akdur, "Domuz gribi yakın tıp tarihinin en büyük skandalı ve en kötü senaryosudur. Hiç kimse korkmasın salgın yok. Domuz gribi, kısa sürede büyük kârlar elde etmek isteyen sağlık sanayinin halkla ilişkiler (PR) çalışmasının bir ürünü. Korkutarak aşı satmak istiyorlar. Bu üründe, sanayinin emrinde çalışan sözde bilim insanlarının yanı sıra, birçok bilim insanının safiyane katkısı da var" dedi.

Akdur, şunları kaydetti:

"Grip (Influenza), tarihte dünya çapında salgınlar yaparak milyonlarca ölüme neden olmuş bir hastalık. Grip, hangi tip Influenza virüsü ile oluşursa oluşsun insanlarda paçavra hastalığını oluşturur. Bu nedenle de hasta açısından hastalığın hangi tip virüsle oluştuğunun çok önemi yok.

''DOMUZLARDAN GEÇMİYOR''

Grip virüslerinin, tıpta zoonotik dediğimiz hayvanlardan insana geçen, daha sonra da insanlar arasında yayılan türlerinin öldürücülüğü daha yüksektir. Domuz gribi gerçek bir domuz gribi bile değil. Yani insanlara domuzlardan geçmiş değil. Sıradan bir virüs ile oluşan ve insandan insana bulaşan bu virüse, kasıtlı olarak domuz gribi adını verdiler. 'Nereden çıkardınız?' diye sıkıştırınca da, 'virüsün genlerinde domuz geni var' gerekçesine sığındılar. Domuz gribi denilen şey hem gerçek bir domuz gribi değil hem de zaten öldürücülüğü diğer griplerden daha az. Türkiye'de her sene 200-300 bin insan grip geçiriyor ve bunlardan 2 bin 500 ile 3 bin civarı ölüyor. Bunun içinden 30'u domuz gribindenmiş, 300'ü domuz gribi olsa hiçbir önemi yok."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV