banner350
23 Eylül 2018 Pazar

Yavuz olmasaydı Hazreti Peygamber’in nâşını Avrupa’ya kaçıracaklardı

Ortadoğu gelişmeleri

17 Haziran 2017, 13:04
Bu makale 385 kez okundu
Ortadoğu gelişmeleri
NEJLA BÜYÜKYILMAZ

 Geçen hafta işgal altındaki Filistin'de toprak günü dolaysıyla Filistin milleti geniş çapta protesto eylemi düzenledi. Anroa'nın Gazze şeridini yeniden inşa etmek amacıyla uluslararası seferberlik çabası, Bahreyn'de insan hakları ihlallerine yönelik uluslararası camianın tepkisi, Suriye'nin Humus eyaletinde tarihi Palmira kentinin IŞİD işgalinden kurtuluşu, Arabistan'ın Yemen'de tarihi eserleri tahrip etmesi, Ortadoğu bölgesinin diğer önemli gelişmeleriydi.


Geçen hafta 30 Mart toprak günü işgal altındaki Filistin genelinde saygı ile anıldı. Filistin milleti 1948 ve 1967 yıllarında işgal edilen toprakları birbirinden ayıran ve yeşil hat olarak anılan bölgenin iki tarafında Filistin milleti düzenledikleri protesto eylemleri ile işgalci siyonistlere karşı dayanışmalarını dünya kamuoyuna gösterdi.
Batı şerida, Beytulmukaddes ve Gazze şeridinde yaşayan Filistin halkı Hayfa ve Yafa ve Celile ve Nasıre kentlerinde yaşayan Filistinli kardeşleri ile birlikte Filistin'in siyonistlerce işgal edilmesini protesto ederek, Filistin'in 70 yıla yakın bir süre işgalini kınadı.


Toprak günü, Filistin milleti için simgesel bir gündür ve yaklaşık kırk yıldan beri her yıl bu günde Filistin milleti siyonist rejimin Filistinlilerin evini yurdunu işgal etmesini ve beşeriyet karşıtı politikalarını protesto ediyor.
Kırk yıl önce 30 Mart 1976 tarihinde 1948 yılında işgal edilen topraklarda yaşayan Filistin halkı evleri ve arsalarının Celile bölgesini yahudileştirmek amacıyla siyonistlerce işgal edilmesini protesto etti. Ancak siyonistlerin protesto eylemine tepkileri çok sert oldu. Siyonist rejim askerleri tanklar ve zırhlı araçlar eşliğinde bu bölgedeki Filistinli köylere baskın düzenleyerek onlarca Filistinli savunmasız sivili şehit etti. O günden sonra 30 Mart günü Filistin'de toprak günü olarak adlandırıldı ve o gün şehit olanların anısına her yıl işgal altındaki Filistin'de anma törenleri ve protesto eylemleri düzenliyor. Filistin milleti bu günde düzenledikleri eylemlerde eli kanlı rejimin baskıcı ve sultacı politikalarını kınıyor ve katil siyonistlerden nefretini haykırıyor.


Filistin toprakları işgal edildiği günden beri siyonistlerin politikası Filistinlilerin evlerini ve arsalarını gasp etmeye ve bu savunmasız masum insanları sürgün etmeye ve işgal edilen topraklarda yerleşke inşa etmeye yönelik olmuştur. Tel aviv elebaşıları adım adım izledikleri politikaları ile Filistin halkını anavatanından sürgün ederek onları bu topraklardan gitmeye zorladı ve yerlerine göç ettirdikleri siyonistleri yerleştir,çakma ve kimliksiz bir rejim olan İsrail rejimini Filistin'in gasp edilen toprakları üzerinde kurdu.
Bu politika günümüzde de aynı şiddette devam ediyor ve Filistin milletini zor durumda bırakıyor. Her yıl bu günde yeşil hattın iki tarafında toplanan Filistin halkı "Biz hala kendi yurdumuzdayız ve köklerimiz hala yaşıyor" sloganı atıyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV