banner350

banner342

22 Temmuz 2018 Pazar

Meral Akşener'e suç duyurusu

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Sümela’nın ışık girmemiş mahzenleri, Ortahisar’ın dehlizleri halka açılacak!

02 Ocak 2015 Cuma 11:35
Bu haber 3125 kez okundu
TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

 Trabzon, turizmin gözbebeği olan şehirler arasında…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon’daki Karadağ’ın eteğinde kayalar oyularak inşa edilen ve her yıl yaklaşık 700 bin yerli-yabancı turistin ziyaret ettiği manastırın halka kapalı olan odalarını ziyarete açma kararı aldı.

Ziyarete açılan bölümler arasında manastırın sağ tarafındaki büyük balkonlu keşiş ile misafir odaları da bulunuyor. Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız “Yamaç tarafında kalan odalar, mahzenler, eski yaşam alan alanları, misafirhane bölümü restorasyon sonrası halka açılacak. Bu manastıra ilgiyi daha üst düzeye getirecek.

Ayrıca manastır, dışarıdan tamamen aslına uygun tarihi eski görünümüne dönecek” diye konuştu. Manastırda 1991′de başlayan ve 2007′ye kadar 6 firma tarafından yapılan restorasyonun aslına uygun yapılmadığı belirlenmişti. Bakanlık tarafından oluşturulan Bilim Kurulu, zemindeki çimleri kaldırıp beton dökülerek orijinalliğinin bozulduğunu, bölge taşı yerine Bayburt ve Ankara’dan beyaz taş getirilerek mevcut dokunun bozulduğunu tespit etmişti.

Ayrıca duvarların çimentoyla örüldüğünü, iniş merdivenlerinin sol tarafına duvar yapıldığını, misafirhane ve öğrenci odalarının orijinaline aykırı şekilde sıvandığı belirleyen kurul, hazırladığı raporda “Restorasyon değil inşaat yapılmış” demişti. Bunun üzerine yeniden başlatılan çalışmalar tamamlandı ve yeni bir restorasyon projesi hazırlandı. Bakanlık tarafından da onaylanan projeye göre, önceki restorasyonun yüzde 73′ü sil baştan yapılacak. Kansız Ortahisar’daki dehlizler ve Sümela’nın tarih kokan odalarını turizmin hizmetine sunacaklarını belirterek, “Ortahisar’daki çalışmalarımız da devam ediyor.

Belli bir noktada önümüz kesildi ama ulaşabildiğimiz kesimleri turizme kazandıracağız. Sümela’da da yamaç tarafında kalan odalar, mahzenler, eski yaşam alan alanları, misafirhane bölümü restorasyon sonrası halka açılacak” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV