banner350
18 Eylül 2018 Salı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri'nin hediye ettiği uçağın perde arkasını açıkladı

ESKİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ERDOĞAN BAYRAKTAR'DAN MODEL ŞEHİRLER KİTABI

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Model Şehirler’ adını verdiği çalışmasını kitaplaştırdı

03 Mart 2015 Salı 11:53
Bu haber 3060 kez okundu
ESKİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ERDOĞAN BAYRAKTAR'DAN MODEL ŞEHİRLER KİTABI

 17 Aralık soruşturmasının ardından bakanlıktan istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Model Şehirler" adını verdiği çalışmasını kitaplaştırdı. Kitapta, İstanbul 11. sırada yer alıyor.

Kitapta, Bayraktar tarafından yapılan incelemeler sonucu oluşturulan ‘Marka Şehirler’ sınıflandırmasında Los Angeles birinci, New York ikinci, Londra üçüncü sırayı alırken, İstanbul 11. sırada yer alıyor. İstanbul, sağlık ve eğitim endeksinde ise 77. sırada kalıyor.

Bayraktar, “Şehirlerimizin cazibe unsurlarını öne çıkartmalıyız” derken, kitaba bir makale gönderen eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun, “Peygamberin israfa varan ölçülerde gereksiz inşaatlar yapılmasının bir vebal olduğuna ilişkin ifadesi, evlerin ihtiyaçları karşılayacak şekilde inşa edilmesi, ama israf ve gösteriş aracı da kılınmaması yönünde bir tavsiyedir” ifadesi de dikkat çekiyor. 

İstanbul trafikte ikinci

Kitapta yer alan ‘Şehir Endeksleri’ne göre en kalabalık şehirler sıralamasında 24.75 milyon nüfusuyla Şangay birinci sırada bulunuyor. Şangay’ı sırasıyla Pekin, Karaçi, Delhi, Lagos ve İstanbul izliyor. Endekste, ‘en çok ziyaret edilen şehirler’ sıralamasında Bangkok birinci sırada yer alırken İstanbul yılda 10.37 milyonluk ziyaretçi sayısıyla 6. sırada yer alıyor.

İstanbul, gökdelen endeksinde 22’nci, sağlık ve eğitim endeksinde 77’nci, en yoğun metro hatlarında 22’nci, en uzun metro hatlarında 23’üncü sırada yer alıyor. İstanbul, trafik sıkışıklığı sıralamasında ise Moskova’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Erdoğan Bayraktar, kaleme aldığı önsözde kitabı şöyle açıklıyor;

"Hayatının önemli bir kısmını gayrimenkul geliştirme, konut sektörü ve yerleşim birimleri üretimine adamış bir mühendis olarak önce KİPTAŞ'ta, daha sonra TOKİ'de ve son olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda mesai arkadaşlarımla beraber kaliteli altyapıya sahip, sosyal donatı açısından zengin, temiz ve sağlıklı yerleşimler kurulması için özverili ve uzun soluklu birçok çalışma yaptık. Vatanımızın insanları için ülkemizin her şehrine kafa yorduk; her biri için ayrı ayrı planlar, projeler geliştirdik. Yeri geldi gecekondularla, çürük binalarla, afetlerle boğuştuk; yeri geldi çöplükleri park alanına çevirdik. Vatandaşlarımızın aileleriyle zaman geçirebilecekleri açık alanların kurulması ve artırılması için ülkemizin her köşesinde mesai harcadık.

Model Şehirleri irdelemeden önce, neden ülkelere değil de şehirlere yöneldiğimizi açıklamak isterim. Ne yazık ki birçok insan, bir ülkenin gelişmişliğini sadece o ülkenin ulusal performansıyla ilişkilendirme hatasına düşüyor. Ulusal gelişmişlik ve kalkınma sayısal verilerle hesaplanmaya çalışılırken şehirlerin bireysel katkılarından ziyade ülkenin toplam performansı ölçülendiriliyor. Hâlbuki, ulusal planlar ne kadar bütüncül olursa olsun, kalkınma noktasında yapılacak her plan ile atılacak her adım, şehirden ibaret ve ona bağımlı olmak zorundadır. Şehir olgusunu görmezden gelen, tepeden inme kaideler temelinde uygulanan hiçbir politika sağlıklı ve sürdürülebilir olamaz.

Gerekli hammaddeye çok uzak bir şehrin, ulusal politika kapsamında sanayi merkezine dönüştürülmesi mümkün müdür? Ülkenin mevcut finansal temelleri ve altyapısı değerlendirme dışı bırakılarak bir finans merkezi kurulabilir mi? Veya şu şekilde soralım; tarihi yapıları korunmamış, yeşil ve açık alanları yetersiz ve bakımsız, tarihi şehir merkezi düzensiz, yapılaşmaya açılmış bir Paris günümüzde turizmin gözdesi olabilir miydi?

Sorduğumuz bu soruların tümünün cevabı, karşımıza şehrin kıymetini çıkarmaktadır. Artık dünyada ulusal stratejiler değil, bu stratejilerin benimsendiği ve beslediği şehirler yarışmaktadır.

2013 yılında başladığımız "Model Şehirler" çalışmasında, dünya üzerinde önde gelen şehirlerin bu noktaya nasıl geldiğini, bu şehirlerde hangi etkenlerin öne çıktığını, şehircilik anlamında ne tür sorunlar yaşandığını görmek ve göstermek istedik.

Mesai arkadaşlarımla beraber, çoğunu bizzat görme şansı bulduğumuz bu şehirler üzerinde kafa yorarken sadece kişisel gözlem ve tespitlerimizle yetinmedik. Ağırlıklı olarak internet temelli veri bankalarından, araştırma raporu ve makalelerden faydalandığımız çalışmada günümüz şehir olgusunu daha iyi anlayabilmek adına yeri geldiğinde binlerce yıl öncesine yolculuklar yaptık. Geçmişten günümüze gelirken Avrupa'nın kültür ve sanat yaşantısını, ticaret geçmişini, Endülüs'ü, Rönesans'ı, sanayi devrimini, siyasi ve ekonomik buhranları, yıkıcı savaşları gördük. Amerika Birleşik Devletleri'ni süper güç yapan şehirlerin kuruluşuna, Doğu Bloku ülkelerin sosyal şehircilik politikalarına, Latin Amerika'daki çarpık kentleşme ve konut sıkıntılarına göz atma şansı bulduk. Başarı hikâyelerinden de, hayal kırıklıklarından da derslerimizi çıkardık.

Çalışma arkadaşlarım Mehmet Ali Kahraman, Erdoğan Salihoğlu ve Saldıray Günal ile birlikte yoğun çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz bulguları, elinizdeki kitap aracılığıyla sizlerle paylaşmanın mutluluğu içindeyim. İncelediğimiz her şehri koyma şansımız olmadığı için, sıkı ve öznel bir eleme yapmak zorunda kaldık. Şehir sayısı ve şehir başına düşen sayfa sayısı kısıtlı olsa da bu kitabın, Dünya'daki Model Şehirler hakkında genel bir fikir vermesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Kitabı, dimağlarda güzel bir tat bırakması ve okuduğunuz şehirlerin zihninizde canlanmasını arzulayarak teknik detaylara boğulmamış bir anlatım ve yorumu size bırakacak zengin görsellerle sunmak istedim. İlk ciltte Avrupa ve Amerika kıtalarındaki model şehirler mercek altına alındı. Kısa zaman sonra çıkaracağım ikinci ciltte de Asya, Afrika ve Okyanusya şehirlerini inceleyeceğim. Daha önce yayımladığım Gecekondu ve Kentsel Yenileme (2006), Bir İnsanlık Hakkı - Konut (2007) ve Şehirlerin Dönüşümü (2013) kitaplarımdan sonra bu eserimi de, beğeneceğiniz ümidiyle, takdirlerinize sunuyorum."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV