banner350
18 Eylül 2018 Salı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri'nin hediye ettiği uçağın perde arkasını açıkladı

"Benim Adım Kadın" adlı kitap çıktı

Kadının toplumdaki varlığına dikkat çeken 25 farklı denemeden oluşan "Benim Adım Kadın" adlı kitap, AZ Kitap tarafından raflarda yerini aldı.

18 Mart 2016 Cuma 13:21
Bu haber 2721 kez okundu

 Yazar Salih Nurettin Çevik'in 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel olarak hazırladığı ve editörlüğünü Mehtap Altan'ın üstlendiği kitapta, 25 yazarın denemeleri yer alıyor. Nazan Bekiroğluİskender Pala, Sema Maraşlı, Adem ÖzbaySenai DemirciRecep Garip ve Sibel Eraslan kitapta denemesi bulunan yazarlardan sadece birkaçı.

AZ Kitap tarafından yayımlanan eserde denemesi bulunan her yazar, yazısında kadından yola çıkarak sonucu insana bağlıyor. Kitapta, siyaset ve feminist düşüncelerden sıyrılmış bir perspektiften kadına karşı şiddet eleştirilirken, kadının toplumdaki etkisi ve önemi ele alınıyor. Ayrıca kadın ve erkeğin birbirini tamamlayıcı olduğu vurgusu yapılıyor.

Kitabın önsöz yazısında, neden böyle bir çalışmaya gerek olduğu şu ifadelerle anlatılıyor: "Ülke gündemimizi oluşturan kadına şiddet ve akabinde gerçekleşen kadın ölümleri; bizleri derinden düşündüren ince sızılarımız. Düşenin kalkamadığı, düşürenin cesaretlendiği; sesi kısılanın sustuğu, çığlık atanın aymaz naralar attığı dönemlerdeyiz. Bu ironinin toplumu uyuşturmasını beklemek yerine, harekete geçmenin o onurlu duruşuna sarılmak gerektiğini düşündük. Ve 'Benim Adım Kadın' dedik."

YAZIM DÜNYASININ BİR EKSİĞİYDİ

Kitapta yer alan denemelerde, kadına tek taraftan bakılmadığına vurgu yapılıyor. Önsöz yazısında, "Benim Adım Kadın derken ne siyasi bir çığlığa, ne feminist düşüncenin tek taraflı baktıran penceresine ne de ayrıştırarak ortaya çıkacak bir sese sahip olmak değildi amacımız. Bu anlamda yazım dünyasında bir çalışma eksikliğinin de farkına vararak, edebî bir vefaya imza atmak istedik. Seçtiğimiz her yazarın metninde, kadından yola çıkarak finalini insana bağlayan özgün çalışmalar mevcut. Her yazı kendi içinde kadını doğurup, erkeğin rengi ile yeniden kanatlandırıyor" ifadeleri yer alıyor.

ÇEVİK: KADIN VE ERKEK BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN HAKK MUCİZESİDİR

Kitabı hazırlayan yazar Salih Nurettin Çevik, bu eserle ulaşmak istedikleri amacı şöyle anlatıyor: "Bu projedeki kıstaslarımız; cinsellik, siyaset ve feminist düşüncelerden sıyrılmış bir edebiyat idi. Amacımız ne mi? Bedensel şiddet ve duygusal şiddetin hudutsuzca yaşandığı şu yaralı dönemlerimize bir parça 'kadın ve erkek birbirini tamamlayan Hakk mucizesidir' mesajını vermek. Doğruya, güzele, birlikte varılabilirin mesajını vermek. Kadın ne kadar değerliyse erkek o kadar değerlidir. Bütünün parçalarına edebî vefa göstermek istedik. Bütün olmanın o kutsal huzurunu hissettirebilmenin sorumluluğunu yüklenmiş olan projemiz, özel bir etkinlikle kıymetli varlıklarımıza kadınlarımıza armağan edilecektir."

Anahtar Kelimeler: Benim Adım Kadın

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV