banner350
10 Aralık 2018 Pazartesi

Avrupa bır bırını kırıyor

İdlib’den çıkış başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin’e ile imzaladıkları mutabakatın gereği olarak “radikal gruplar”ın İdlib’den çıkmaya başladığını açıkladı. Erdoğan İdlib halkının da desteğiyle bu işin başarılacağını söyledi.

27 Eylül 2018 Perşembe 09:41
Bu haber 1155 kez okundu
İdlib’den çıkış başladı

 rdoğan, BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere bulunduğu New York'ta Reuters'le gerçekleştirdiği söyleşide, Suriye'deki gelişmeleri, Rusya ile İdlib'de silahtan arındırılmış bölge oluşturulması konusunda varılan mutabakatı ve İran yaptırımları konusunu değerlendirdi.

Türkiye'nin Esed'e ilişkin pozisyonu sorulan Erdoğan, "Esed'in bir defa Suriye'nin başında kalmasını kabul etmek gibi bir lüksümüz yok. Yüzbinlerce vatandaşını öldüren, katleden, buraya sevk eden Suriye halkının içinde olduğu durum, peki bunlar nereden kaçtılar? Esed'in zulmünden kaçtılar. Attığımız bu adım; Soçi, Ankara, Tahran bu zirveler bu adımla birlikte şu anda bir ufuk belirdi. Bu ufukta huzur refah var, bunu korumamız lazım. Bunun adımlarını da Rusya, İran ile beraber atıyoruz ve atacağız" dedi.

KONTROL ALTINA ALIYORUZ

Rusya ile İdlib konusunda varılan mutabakata ilişkin soruya Erdoğan, şu karşılığı verdi:

"Her şeyden önce burada tabi Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki bu 10 maddelik anlaşmanın içerisinde, savunma bakanlarımızın imza altına aldığı bu muhtıra ile gerek Rusya Federasyonu'nun rejimi 15-20 km'lik bu koridora sokmaması gerekse merkezde de bu radikal grupların Türkiye tarafından Türkiye'nin kendi örgütleriyle, istihbaratıyla bunu kontrol altına alması, onların buradan çıkışını sağlaması noktasında, daha doğrusu silahlardan arındırılmış bir bölge haline getirilmesi de bizim tasarrufumuzda olacak.

60 BİN KİŞİ GERİ DÖNDÜ

Bunun için gerekli adımları da bu arada atacağız ve bunun içinde şu anda bütün çalışmalar yürütülmektedir. Zaten özellikle de bu İdlib halkının beklentisiydi. İdlib halkı da bu süreci gerçekten çok çok huzurlu şekilde ve burada dönüşün başlamış olması ki 50-60 bin kişi tekrar geri dönmüş vaziyette. Onların destekleriyle de bu iş başarılacaktır."hbk yenı şafak

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV