banner350
11 Aralık 2018 Salı

Erdoğan: Hadi şimdi de yayınlayın

HAVADA TEK EKSIK

Yeni sistemin ilk YAŞ toplantısının ilklerinden biri de, sadece bir generalin emekli edildiği Hava Kuvvetleri’nde yaşandı. Rütbesinde ikinci yılını henüz dolduran Tuğgeneral Ergun Kahraman emekli edildi. Kahraman, 2017 YAŞ toplantısı sonrasında komutanlık emrine alınmış, kendisine aktif görev verilmemişti.

04 Ağustos 2018 Cumartesi 09:49
Bu haber 1479 kez okundu
HAVADA TEK EKSIK

 umhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) birçok ilklere sahne oldu. Fetullahçı Terör Örgütü’nün kurmay sınıfı üzerinden TSK’yı ele geçirme çabalarının deşifre olmasının ardından Erdoğan tarafından yapılan terfilerde kurmaylık hassasiyeti dikkat çekti. Tuğgeneralliğe terfi alanların 3’te 1’inden fazlası sınıf subaylarından seçildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğgeneralliğe terfi eden 24 albayın 16’sını sınıf subaylar, 8’ini kurmay subaylar oluşturdu. Deniz Kuvvetleri’nde terfi eden 9 albayın 4’ü kurmay albay, 5’i sınıf albayı oldu. Hava Kuvvetleri’nde tuğgeneralliğe terfi eden 8 albayın sadece biri, Hava Pilot Kurmay Albay Ergin Dinç, tuğgeneralliğe terfi ederken, rütbesi yükseltilen diğer 7 albay sınıf subaylarından seçildi. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası pilot ihtiyacının arttığı Hava Kuvvetleri’nde pilot albaylar arasında terfiler de sınırlı kaldı. Sadece 4 pilot albay tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Yeni Şafak, itirafçıların ifadelerine de yansıyan FETÖ’nün kurmay tezgahını geçtiğimiz günlerde gündeme taşımıştı.

Ergin Dinç

2 YILDA EMEKLİ OLDULAR

Emekli edilen 12 generalin 2’si, 15 Temmuz ertesinde toplanan 2016 yılı YAŞ’ında terfi alan 2 yıllık generaller oldu. Sadece bir generalin emekli edildiği Hava Kuvvetleri’nde, emekli edilen isim de rütbesinde ikinci yılını henüz dolduran Tuğgeneral Ergün Kahraman oldu.

Ergün Kahraman

Kahraman, 2016 YAŞ’ında tuğgeneralliğe terfisi sonrası Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’nda 2 numara olan MÜHAYM (Müşterek Hedef Analiz Yönetim Merkezi) Başkanlığı’na atanmıştı. Kahraman, bu görevde sınır içi ve sınır ötesi tüm terör hedeflerinin değerlendirilmesi ve FETÖ ile mücadele çalışmalarında aktif rol oynamıştı. Bu görevi bir yıl boyunca yürüten Kahraman, 2017 yılı YAŞ toplantısı sonrasında ise komutanlık emrine alınmış, kendisine aktif görev verilmemişti.

İbrahim Özbudun

Kara Kuvvetleri’nden Tuğgeneral İbrahim Özbudun da rütbesinde 2 yıllık görev süresini doldurmasının ardından emekli edildi. Ancak Özbudun’un sağlık gerekçesiyle emekli edildiği öğrenildi. İki tuğgeneral, 15 Temmuz’la birlikte ‘rütbede 1 yıllıkların da terfi ya da emekli edilebileceği’ şeklindeki kanuni düzenleme kapsamında emekli edildiler.

Necdet Tuna - Celalettin Bacanlı - Ufuk Demirkılıç

Tuğ’da 8 yıl

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda Korgeneral Şeref Öngay ile Tuğgeneraller Sıtkı Varlı ve Tevfik Algan’ın görev süreleri birer yıl uzatıldı. ‘Kato kahramanı’ şehit Aydoğan Aydın’ın yerine Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı’na atanan Tümgeneral Veli Tarakcı ile Korgeneral Zekai Aksakallı’yla Fırat Kalkanı Harekâtı’nda görev aldıktan sonra geçtiğimiz yıl 3. Ordu Harekât Başkanlığı görevine çekilen Tuğgeneral Halil Soysal da temdit aldılar.

Tevfik Algan - Şeref Öngay

Tuğgenerallerden rütbelerinde 7 yılı geride bırakan Celalettin Bacanlı ile Necdet Tuna ise bu yıl rütbelerinde dördüncü kez uzatma aldılar. Bacanlı, bir yılda birden fazla kez atama gören ve görev yeri değiştirilen bir general olarak dikkat çekmişti.

Veli Tarakcı - Halil Soysal

Askeri hastanelerin kapatılması sonrası emeklilik bekleyen tabip tuğgenerallerden Ufuk Demirkılıç’ın da görev süresi uzatıldı. Kara Kuvvetleri listesinden YAŞ’a giren ve tuğgenerallikte 8 yılını geride bırakan Demirkılıç beşinci kez temdit gördü.

Uğur Tarçın

Sürpriz emekliler

YAŞ’ta emekli edilenlerin çoğu, rütbesinde 3 yıl ve üzerinde görev yapan isimlerden oluştu. Kara Kuvvetleri’nde terfi bekleyen korgeneraller Mehmet Daysal ile Uğur Tarçın kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

Mehmet Daysal - Mehmet Özoğlu

Tümgeneraller Mehmet Özoğlu, Mehmet Göktan ve Asım Kocaoğlu da emekli edildi. Kara Kuvvetleri’nde Tuğgeneral Mustafa Gönel ile Kazım Dalkıran hakkında da kadrosuzluktan aynı işlem yapıldı. Rütbede 2 yılını geride bırakan Tuğgeneral İbrahim Özbudun ile birlikte Kara Kuvvetleri’nde emekliye sevk edilen general sayısı toplamda 8 oldu.

Hava’da kritik atama

Yüksek Askeri Şura kararları, 30 Ağustos itibariyle yürürlüğe girecek. Terfi ve emekliliklerin ardından atama kararları ise önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacak. Özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda en çok merak edilen atama, Personel Başkanlığı’na yapılacak atama olacak. Halen bu görevi yürüten Tuğgeneral Kutlay Demir, 2 yıllık karargah görevini tamamladı ve bu yıl kıta görevi bekliyor. Dolayısıyla yerine bu yıl Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı’na yapılacak atama, Hava Kuvvetleri’nin en kritik ataması olacak.

Ahmet Biçer

Temditli

Sadece bir tuğgeneralin emekli edildiği Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda, bekledikleri terfiyi alamayan generallerin tümünün görev süresi uzatıldı. Darbe girişimi gecesi dönemin Başbakanı Yıldırım’dan yazılı talimat isteyen Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nun 4 yıllık rütbe bekleme süresinin dolmasına bir yıl daha var. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu askeri törenle karşılaması dolayısıyla uyarı cezası alan Tuğgeneral Ahmet Biçer’in de görev süresi uzatıldı. Korgeneral Nihat Kökmen, Tümgeneral Ali Çetinkaya ve Tuğgeneral İmdat Bahri Biber de rütbelerinde bir yıl temdit alan diğer havacı generaller oldu. Daha çok rütbesinde 3 yılını geride bırakanların terfi listesine girdiği Deniz Kuvvetleri’nde ise bir temdit, 3 de emeklilik kararı alındı. Rütbede 4 yılını dolduran Tümamiral Aydın Şirin’in görev süresi bir yıl uzatıldı. Tümamiraller Ahmet İskender Yıldırım, Ahmet Çakır ile Tuğamiral Mithat Kemal Algül emekliye sevk edildi.


    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV