banner350
23 Eylül 2018 Pazar

Yavuz olmasaydı Hazreti Peygamber’in nâşını Avrupa’ya kaçıracaklardı

Arakan için 100 bin kişilik kamp

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanların bulunduğu sığınmacı kampını ziyaret etti. Arakanlılarla buluşan Akdağ, Türkiye’nin yaklaşık 100 bin kişi kapasiteli bir sığınmacı kampı kuracağını açıkladı. Türkiye, Bangladeş’te su kuyuları ile sahra hastanesi de açacak.

28 Eylül 2017 Perşembe 09:46
Bu haber 1065 kez okundu
Arakan için 100 bin kişilik kamp

 aşbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bangladeş’teki Arakanlı Müslümanlarla buluştu. Başkent Dakka’da yetkililer tarafından karşılanan Akdağ, Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury Maya ve beraberindekilerle Con’xbazar’daki sığınmacı kampına hareket etti. Kamp alanında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) görevlilerince sığınmacılar için yemeklerin yapıldığı bölümde incelemelerde bulunan Akdağ, eşi Şeyma Akdağ ile birlikte Arakanlı Müslümanlara dağıtılacak kumanyaların hazırlanmasına yardım etti.

ARAKANLILARA KAMP MÜJDESİ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlar için Bagladeş’te 100 bin kişilik sığınma kampı kuracağını söyledi. Akdağ kampa ilişkin, “Şu anda kesin bir rakam söylemek zor ama 100 bin kişilik kampa muhtemelen 40-50 milyon dolar inşa için gerekecektir. Bir o kadar da yıllık ihtiyaçları karşılamak için gerekecektir.” dedi.

SU KUYUSU DA AÇILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın, Arakanlı Müslümanlar için çeşitli talimatlar verdiğini aktaran Akdağ, bu kapsamda Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury Maya ile görüşmeler gerçekleştirdiğini, “Türkiye’nin kamp kurması, sahra hastanelerinin oluşturulması ve su kuyularının açılması” konularında üç ayrı teklif sunduklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, eşi Şeyma Akdağ ile Arakanlı Müslümanlara yemek dağıttı.

500 BİN MÜSLÜMANA KAPILARINI AÇACAK

Kamp yapımı için yer tahsisinin ardından gerekli çalışmaları başlatacaklarını belirten Akdağ, Bangladeş’in yaklaşık 500 bin Arakanlı Müslüman’a kapısını açarak önemli bir görev üstlendiğini söyledi. Recep Akdağ, kurulması planlanan kampın, orta dönem barınma kampı olmasının planlandığının, asıl hedefin Arakanlı Müslümanların tekrar vatanlarına, yurtlarına, evlerine dönmesi olduğunu vurguladı.

YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da Bagladeş’te ziyaretlerde bulunduğunu hatırlataran Akdağ, bu ziyaretle başlatılan gıda yardımının devam ettiğini belirtti. TİKA, Kızılay ve AFAD’ın bölgede çeşitli yardımlar yaptığını ve hizmetler sunduğunu vurgulayan Akdağ, günlük yaklaşık 60 bin kişiye sıcak yemek verildiğine işaret etti.

  • İki sahra hastanesi
  • Recep Akdağ, kamp içerisinde barınma alanlarının yanı sıra sağlık hizmetlerinin de sunulacağı bölümlerin oluşturulacağını, Arakanlı Müslümanların bulunduğu bölgeye iki sahra hastanesinin de kurulmasının planlandığını dile getirdi. Akdağ, kampın maliyetine ilişkin, “Şu anda kesin bir rakam söylemek zor ama 100 bin kişilik kampa muhtemelen 40-50 milyon dolar inşa için gerekecektir. Bir o kadar da yıllık ihtiyaçları karşılamak için gerekecektir.” ifadesini kullandı.
  • YUVALARINA DÖNMELERİNİ İSTİYORUZ
  • Akdağ, Arakanlı Müslümanların sesini dünyaya duyurmaya devam edeceklerine dikkati çekerek, şu görüşlere yer verdi: “Kurulacak kampın, geçici bir süre ile burada olmasını arzu ediyoruz. Hem Türkiye hem Bangladeş hükümeti olarak Arakanlı Müslümanların kendi evlerine, kendi yuvalarına dönmelerini istiyoruz. Bu hususta da elbette Türkiye, uluslararası planda çalışmalarını yürütecektir.”

Türkiye’ye teşekkür

Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Maya Türkiye’ye yardımları dolayısıyla teşekkür etti. Maya, Arakan Müslümanları konusunu ilk gündeme getiren ve onlara yardım elini ilk uzatan ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV