banner350
19 Kasım 2018 Pazartesi

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor

500 yıllık hegemonya kırıldı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın 500 yıllık hegemonyasının kırılarak çok kutuplu yeni bir dünya düzeninin yükseldiğini söyledi. Batı’nın yaşadığı çöküşü ve yeni güç merkezlerinin varlığını kabullenmekte sıkıntı yaşadığını kaydeden Rus bakan, süreci durdurmanın veya yavaşlatmanın imkansız olduğunu vurguladı.

01 Temmuz 2018 Pazar 09:49
Bu haber 1244 kez okundu
500 yıllık hegemonya kırıldı

 us Dışişleri Bakanı Lavrov, İngiliz Channel 4 televizyonuna demecinde, “Şu anda Batı sonrası dünya düzeninde olduğumuzu düşünüyorum” dedi. “Bunun tarihi bir devir olduğunu söyleyebiliriz” diyen Lavrov, “Kolektif Batı’nın 500 yıllık hegemonyasından sonra yeni siyasi, mali ve ekonomik güç merkezleri gerçeğine uyum sağlaması çok kolay değil” ifadelerini kullandı.

TARİHİN DİNAMİKLERİ ÇALIŞIYOR

Yeni güç merkezlerinin Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler olduğunu söyleyen Rus Bakan, yeni dünya düzenine şekil verenin Rusya olup olmadığı sorusuna ise ‘yeni düzenin, tarih ve gelişimin ürünü olduğu’ yanıtını verdi.

Lavrov: Yeni bir dünya düzeni şekilleniyor

YAVAŞLATMAK İHTİMAL DIŞI

“Ekonomik ve finansal olarak güçlü olan bu ülkeleri kontrol altına alamazsınız. Dünya ticareti ve ekonomisindeki rollerini görmezden gelemezsiniz” diyen Lavrov, yaptırım ve yeni gümrük vergileri gibi adımlarla bu süreci yavaşlatma girişimlerinin başarılı olmasının ihtimal dışı olduğunu vurguladı.

AB SEÇİMİNİ YAPACAK

Lavrov, Avrupa Birliği’nin (AB) herhangi bir dünya düzeninin asli unsurlarından biri olduğunu belirtip şu ifadeleri kullandı: “Fakat AB’nin, ABD’ye bağımlı kalmak ile kendi kendine yeten bir topluluk haline gelmek arasında bir seçim yapması gerekiyor.” AB’nin karşı karşıya olduğu göçmen krizine atıfta bulunan Rus Dışişleri Bakanı, şöyle devam etti: “NATO Libya’yı bombalayıp bu ülkeyi, yasadışı göçmen dalgalarının içinden geçip Avrupa’ya yöneldiği kara bir deliğe çevirdi. Şimdi de NATO’nun kırıp döktüklerinin parçalarını AB temizliyor.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV