banner304

banner346

banner342

23 Şubat 2018 Cuma

Operasyonlar artık insansız olacak

ENGELLERİ AŞALIM!

23 Aralık 2015, 00:25
Bu makale 2306 kez okundu
ENGELLERİ AŞALIM!
Emre YEŞİLYURT Tyatrocu


Engelleri Aşalım!

Yaşadığımız süreçte, yaşamımızı devam ettirirken, daima kendimizi ispatlamak, onay almak yada birilerine beğendirmek için hep bir mücadele içinde geçiririz günlerimizi. Hayatta şanslı olanlar birde daha az şanslı olan vardır.

Engelli olmak, doğuştan veya sonradan herhangi bir sebepten dolayı, bedensel, zihinsel, ruhsal veya duygusal gibi, sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybedip desteğe ihtiyaç duymaktır. Aslında, yaşam mücadelesini verirken engelli olsun yada olmasın, herkesin birbirine ihtiyacı vardır.

Önemli olan, bunun bilincine varabilmek birlikte yaşarken de, insanca sevgi saygı ve hoşgörüyle yaşamaktır. Engelli yaşlı yada bakıma muhtaç olan kişilere yapılan desteklerin ve çalışmalarında, acıma duygusundan değil de, herkesin eşit ve insanca yaşam hakkına sahip olduğundan, yapılması gerektiğinin öğrenilmesi lazımdır. Hepimiz bir engelli adayıyız. Unutmayalım herkeste  yaşlanmaya mahkumdur. Kimse bu dünyaya istediği gibi gelemediği gibi. sonrasında da nasıl bir hayatı olacağını bilemez.

Dünyada 500 milyon engelli kişinin yaşadığını göz önüne alırsak, birlikte yaşamayı ve birbirimize destek olmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Engelli kişilere yaşam kolaylıkların sağlanması çok önemlidir. Çünkü engelli kişiler, dışarıdaki yaşamın kendilerine uygun olmadığından dolayı, kendilerini eve hapsetmek zorunda kalıyorlar ve toplumdan uzaklaşıyorlar, buda ayrı bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Son yıllarda, ülkemizde, engellilerin hakları ve sosyal hayata atılmaları adına birçok iyileştirme yapılmasına rağmen, henüz tam olarak bir düzelme olmadığı da görülmektedir. Engelliler adına birçok sorun olmasına rağmen, en önemli sorunlar eğitim, sağlık, istihdam ve barınma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bütün bunları dikkate alarak belediyelerin, şehirlerin fiziki çevrelerini engellilere uygun hale getirmeleri de gerekmektedir. Yaşamın herkes için zor olduğu bu dünyada inşallah, hep birlikte dostça sevgiyle ve kardeşçe yaşamayı öğreniriz.

ENGELLİ OLSUN YADA ENGELLİ OLMASIN FARKETMEZ, ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM…    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV