banner350
22 Ekim 2018 Pazartesi

ORTA HISAR BELEDIYESI

karadenız uluslar arası toplantısı yabıldı

karadenız uluslar arası öğrencı toplantısı

29 Kasım 2017 Çarşamba 08:44
Bu haber 243 kez okundu
karadenız uluslar arası toplantısı yabıldı

 Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (KULDER) tarafından organize edilen ve 90 ülke temsilcisinin katıldığı 'Dünya Beşten Büyüktür' Model Birleşmiş Milletler Konferansı 25 -26 kasım 2017 tarihleri arasında Trabzon Yalıpark Otelde gerçekleştirildi.

Konferans kapsamında; Türkiye’de yüksek öğrenim görmekte olan gönüllü kültür elçileri olarak görülen uluslararası öğrenciler, kendi ülkelerinin temsilcisi olarak sunumlar gerçekleştirdiler. Aynı zamanda kendi coğrafyaları açısından bölgelerinin sorumlusu kabul edilen misafir öğrenciler ise ülkelerini ilgilendiren panellere katılarak bölgesel sorunların nedenleri ve çözüm önerileri noktasında ülkeleri adına söz alarak tartıştılar.

Trabzon valisi sayın Yücel YAVUZ'un ikinci gününde katılım gerçekleştirdiği konferansın açılışında Trabzon'da bulunan Gürcistan başkonsolusu David BEJASHVILI ve İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğundan Mohammed YAZDAN PANAH hazır bulundu.

Konferansa ilçe kaymakamları il müdürleri ve çok sayıda STK mensubu katılırken , Uluslararası öğrenci dernekleri federasyonu (UDEF) genel başkan vekili olarak katılan Fatih EVRAN açılışta yaptığı konuşmada katılan bütün misafir öğrencilere teşekkür ederek bu programı daha sonra yapılacak programların bir başlangıcı olarak gördüğünü ifade etti.

Açılış konuşmasını yapan KULDER'in başkanı Umut ÖZÇELİK, derneğin çeşitli faaliyetleri ve proje hakkında genel bilgiler verdi.

Konferansın ilk gününde farklı ülke sunumları yapılırken ORTA DOĞU, AFRİKA, ORTA ASYA VE KAFKASYA panelleri, bölgesel sorunları tartışılarak gerçeklerştirildi.

Konferansın ikinci gününde ise ülke sunumlarına devam edilirken GÜNEY VE GÜNEY DOĞU ASYA paneli gerçekleştirildi.

Son panelden sonra katılımcılar, bireysel söz alarak önemli değerlendirmelerde bulunarak sadece çözüm üretmekle yetinmeyip harekete geçilmenin önemini vurguladılar.

Konferans sonucunda gerekli sorun tespitleri ve çözüm önerileri raporlandırılarak ve yapılan sunumları kitaplaştırılıp çeşitli yetkili kurumlara gönderilecektir.

Programın kapanışında ülke temsilcileri ve bölge sorumluları olarak konferansa katılan öğrencilere sertifika ve hediye takdim edildi. Sonrasında toplu hatıra fotoğraflar çekildi.

Şehirde bulunan ve Trabzon'un dışından gelen misafir öğrencilerle birlikte bir şehir turu gerçekleştirildi.

Öğrenciler ilk olarak Trabzon Şehir Müzesine giderek Trabzon'un tarihiyle ilgili görsellerin ve tarihi eserlerini yakından inceleme fırsatı yakaldılar.

Ardından Atatürk Köşkü ve Trabzon Ayasofya Müzesini de ziyaret ettiler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi sponsorluğuyla düzenlenen akşam yemeğinde Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU misafir öğrencilerle bir araya geldi.

Misafir öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Belediye başkanı '' Dünyanın beşden buyuk olduğunu belırttı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
KİM KİMDİR? Tümü
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV